В Україні більшість платників податків шокує ситуація блокування банківських рахунків без рішення суду. Державна податкова служба дійсно має законне право на такі дії, але лише у двох конкретних випадках. Про це у своєму Telegram-каналі розповів адвокат Яків Воронін.
Перший випадок — самодекларація. Іншими словами, якщо ви самі вказали суму податку в декларації, але не сплатили її протягом 90 днів після граничного терміну. В такому випадку податкова отримує карт-бланш на стягнення цих коштів напряму.
“Механізм тут доволі простий: податковий орган приймає рішення про стягнення, направляє його вам та вашому банку, і воно підлягає негайному виконанню. Жодних додаткових процедур”, – вказав Воронін.
Другий випадок — борг по ЄСВ. ЄСВ має особливий статус. Коли виникає заборгованість, податкова спочатку надсилає вам вимогу про сплату. Якщо ви не погашаєте борг, вимога передається виконавчій службі. Виконавці одразу блокують усі ваші рахунки — як бізнесові, так і особисті. Будь-які кошти на цих рахунках вони списують для погашення заборгованості. І знову ж таки — суд не потрібен. В усіх інших випадках — нараховані після перевірки податки, штрафи, пені — податкова змушена йти шляхом судових позовів. Це дає платникам податків час і можливості для захисту, адже ДПС має подати позов, виграти справу, отримати судовий наказ і лише тоді передати документи виконавцям.
“Якщо у вас немає активів для стягнення протягом трьох років, податковий борг має бути визнаний безнадійним і списаний. Але тут є виняток — борг по ЄСВ не має терміну давності, його можуть стягнути з вас навіть через десятиліття. На практиці податкова не поспішає списувати безнадійні борги — часто вони «висять» по 5+ років. У таких випадках варто написати заяву про списання, а при ігноруванні — скаргу до ДПС. Саме тому я завжди раджу регулярно перевіряти стан розрахунків з бюджетом в електронному кабінеті платника податків. Це проста звичка, яка може врятувати вас від серйозних проблем”, – додав Воронін.
НБУ спростував інформацію про блокування рахунків за часте зняття готівки
На початку 2025 року окремі медіа та Telegram-канали розповсюдили недостовірну інформацію про те, що українцям можуть блокувати банківські рахунки за часте зняття готівки – більше ніж три рази на місяць, особливо у великих сумах, та за часте використання готівкових кредитів.
“Ця інформація не відповідає дійсності. Медіа посилаються на “рекомендації Національного банку України щодо посилення фінансового моніторингу в Україні”, не зазначаючи конкретні документи. Проте в жодних рекомендаціях, листах, нормативно-правових актах чи інших офіційних документах НБУ вимог щодо блокування рахунків за проведення таких операцій немає. Банки, платіжні та фінансові установи продовжують діяти та здійснювати належну перевірку своїх клієнтів виключно в межах законодавства з питань фінансового моніторингу, застосовуючи ризик-орієнтований підхід. Радимо завжди довіряти лише перевіреній інформації з офіційних джерел НБУ та не сприймати серйозно фейкові новини, які розповсюджують анонімні телеграм-канали та недобросовісні медіа, щоб підірвати довіру громадян до фінансового сектору України”, – коментували в НБУ.