ПриватБанк відмовився від обслуговування рахунків чоловіка через надходження великих сум – що вирішив суд

ПриватБанк надіслав чоловіку лист з повідомленням про розірвання договорів та закриття поточних рахунків. На його картки надходили значні суми, що є підозрілим. Про це йдеться у рішенні Придніпровського районного суду Черкас, опублікованому 24 липня 2024 року. 

Чоловік понад двадцять років був клієнтом АТ КБ «ПриватБанк» та отримував банківські послуги з розрахунково-касового обслуговування за його рахунками в АТ КБ «ПриватБанк». При цьому, він не використовував відкритої кредитної лінії, а користувався лише власними коштами. 20 грудня 2023 року на його адресу від АТ КБ «ПриватБанк» надійшов лист від 20.12.2023 року, відповідно до якого повідомлено про прийняте банком рішення, згідно з яким будуть розірвані укладені з ним договори та закриті поточні рахунки, на підставі статті 11 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», а саме у зв’язку із встановленням неприйнятно високого ризику за результатами переоцінки ризику клієнта. З урахуванням того, що на вказані кошти буде нараховуватись комісія, клієнтом подано до АТ КБ «ПриватБанк» заяву про перерахування коштів та зняття залишку зі своїх рахунків.

Розгляд справи 

За результатом проведеного аналізу фінансових операцій АТ КБ “ПриватБанк” встановлено, що чоловік використовує банківські рахунки/картки для здійснення операцій, що мають ознаки схемності та не мають явного економічного змісту/логічних пояснень. Його фінансові операції є підозрілими. Мету та суть фінансових операцій, джерела походження та подальше використання коштів банком не встановлено. Згідно з анкетою належної перевірки клієнта фізичної особи, він вказав про очікувані середньомісячні надходження на рахунки від 150 до 500 тисяч гривень, а офіційний сукупний місячний дохід в розмірі 30 тисяч гривень. В період 15.01.2023 року по 16.12.2023 року на картковий рахунок клієнта зараховано 487 182 гривень, тобто трохи більше ніж 44 тисяч гривень на місяць, від заявлених півмільйона гривень. Отримання значних сум на картковий рахунок пов’язано з продажем особистих речей та власних коштовних автозапчастин через сервіс оголошень OLX.ua.

Яким було рішення суду?

Суд відмовив у задоволенні позову. Банком не доведено порушення клієнтом вимог чинного законодавства чи встановлених договором банківських лімітів, які могли стати підставою для встановлення неприйнятно високого ризику ділових відносин та розірвання банківського договору.

“Суд вважає, що позивачем не доведено та не надано належних доказів на підтвердження неправомірності дій відповідача, порушення ним законних прав та охоронюваних інтересів позивача та норм чинного законодавства. При цьому, позивач посилається лише на неправомірні дії відповідача щодо припинення ділових відносин, однак будь-яких доказів, що позивача було неправомірно віднесено до категорії ризикових, не надано. Одне лише посилання позивача на порушення норм цивільного законодавства є безпідставними з огляду на те, що відповідач є суб’єктом первинного фінансового моніторингу, та враховуючи приписи статей 10,11 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», та статті 64 Закону України «Про банки і банківську діяльність», як спеціальних законів, що прямо наділяють банк правом відмовитися в односторонньому порядку від ділових відносин з клієнтами з неприйнятно високим ризиком. За таких обставин, вбачається, що вимоги позивача не знайшли свого підтвердження, отже у задоволенні позову слід відмовити”, – наголосив суд. 

Джерело