ПриватБанк заблокував клієнту рахунок за отримання 29 тисяч гривень від продажу криптоактивів на Binance – що вирішив суд

Чоловік отримав 29 тисяч гривень за продаж криптоактивів на криптобіржі Binance. Однак ПриватБанк заблокував його рахунок, тож він вимагає фінустанову зняти обмеження. Про це йдеться у рішенні Інгулецького районного суду Кривого Рогу, опублікованому 23 вересня 2024 року.

16.05.2024 року чоловік за допомогою криптобіржі Binance зі свого електронного кабінету, розмістив ордер, за яким ним було виставлено на продаж 699,63 USDT за ціною 29 тисяч гривень. На його ордер відгукнувся покупець. Після того, як обумовлена сума надійшла на рахунок, ПриватБанк заблокував даний рахунок, на якому знаходяться кошти в розмірі 38 935 гривень та наразі він немає можливості використовувати їх. Клієнт просив фінустанову надати пояснення чому заблоковано його рахунок. 10.06.2024 року надійшла відповідь, в якій зазначено, зокрема, що банк призупинив здійснення видаткових операцій з використанням платіжної картки, на підставі звернення фізичної особи клієнта банку, яка повідомила, що 16.05.2024 року внаслідок введення в оману перерахувала кошти зі своєї платіжної карти в сумі 29 тисяч гривень на користь громадянина.

Що вирішив суд?

Суд задовольнив позов чоловіка. Акціонерне товариство комерційний банк «ПриватБанк» зобов’язали зняти обмеження розпоряджатися коштами, шляхом розблокування рахунку та відновлення видаткових операцій.

“Відповідачем не надано суду доказів про вчинення саме позивачем фінансових операцій, які містять ознаки шахрайства, або інших дій, пов`язаний із легалізацією доходів, отриманих злочинним шляхом. Також матеріали справи не містять відомостей про те, що з використанням картки позивача було здійснено незаконну діяльність. Належних доказів неправомірних дій з боку позивача, повідомлення його про зупинення права використовувати платіжний електронний засіб та причини такого зупинення, відповідачем не надано, а судом таких доказів не здобуто. Верховний Суд в постанові від 30 січня 2019 року у справі № 235/5538/16-ц (провадження № 61-30301св18) дійшов висновку, що правомірність блокування карткового рахунку є можливою лише у випадку подальшого вчинення банком дій, визначених Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму», а також за умови дотримання строків зупинення фінансових операцій та блокування картки. Тривалість періоду блокування рахунку позивача свідчить про протиправність дій відповідача. За таких обставин, АТ КБ «ПриватБанк» не доведена правомірність обмеження права доступу позивача до власних коштів та вільного розпорядження ними. Таким чином, дії банку щодо блокування карткового рахунку, відкритих на ім’я позивача, слід визнати неправомірними, тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню”, – наголосив суд. 

Джерело