Чоловік більшу частину часу мешкає за кордоном та не мав змоги своєчасно отримати пенсію. Він звернувся до Укрпошти з заявою для отримання коштів у розмірі 148 220 гривень, але отримав відмову. Про це йдеться у рішенні Шевченківського районного суду Києва, опублікованому 19 лютого 2025 року.
Чоловік є пенсіонером за віком та перебуває на обліку в Головному відділені Пенсійного фонду України в Запорізькій області. В лютому 2023 року він звернувся з заявою до відділення №41 Укрпошти для отримання нарахованої пенсії за період з лютого по вересень 2023 року в розмірі 148 220 гривень. У зв’язку з тим, що більшу частину часу мешкає за кордоном, не мав змоги своєчасно отримати пенсію. Оскільки поштовий оператор відмовив у видачі коштів просить суд визнати дії акціонерного товариства «Укрпошта» неправомірними та стягнути нараховану, але невиплачену пенсію в розмірі 148 220 гривень.
“Перевіркою відомостей Пенсійного фонду встановлено, що дійсно з лютого 2023 року пенсія чоловіка почала приходити на відділення поштового зв’язку №41. Однак, за нарахованими пенсійними виплатами ніхто не з’являвся і кошти в кінці кожного місяця поверталися до Фонду, сумарно накопичуючись. 4 вересня поточного року позивач прибув до поштового відділення за місцем проживання для отримання нарахованої пенсії, але сума пенсії вже складала суму понад 100 тисяч гривень, а тому її виплата підпадала під проведення фінансового моніторингу. Після проведення фінансового моніторингу позивачу було відмовлено у виплаті коштів та надано письмову відповідь з відповідними поясненнями. АТ «Укрпошта» вважає свої дії законними та обґрунтованими, а тому просить відмовити у задоволенні позову”, – заявили в Укрпошті.
Яким було рішення суду?
Суд відмовив чоловіку в задоволенні позову. Дії Укрпошти були зумовлені необхідністю виконання вимог чинного законодавства України, які встановлюють певні обов’язки для суб’єкта реалізації санкцій наслідком для осіб, відносно яких останні введені санкції у встановленому законом порядку.
“Відповідно до роз’яснень регулятора даних правовідносин – Національного банку України наданих відповідачу від 20.09.2023 року, що норми Закону України “Про санкції” та Положення № 65 щодо санкції “блокування активів у новій редакції” не передбачають виключень щодо виплат пенсій, допомог, субсидій та інших виплат населенню, заначених законодавством України, на користь санкційних осіб. Національний банк України також вказав, що відповідно до пункту 39 розділу ІV Положення № 65 суб’єкти реалізації санкцій зобов’язані відмовити у виплаті суми платіжної операції, що має бути сплачена в готівковій формі, санкційній особі, до якої застосовано санкцію “блокування активів у новій редакції”. Також НБУ у підсумку зазначено, що АТ “Укрпошта” як небанківська установа – суб’єкт реалізації санкцій під час здійснення/переказу коштів без відкриття рахунку/платіжної операції, що має бути сплачена в готівковій формі, має забезпечити виконання вимог розділу ІV Положення № 65. Таким чином, дії відповідача були зумовлені необхідністю виконання вимог чинного законодавства України, які встановлюють певні обов’язки для суб’єкта реалізації санкцій наслідком для осіб, відносно яких останні введені санкції у встановленому законом порядку. За таких обставин, підстави вважати, що дії відповідача є незаконними відсутні. Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову”, – наголосив суд.