Жінка втратила з рахунку 51 тисячу гривень. Вона звинувачує Ощадбанк у неналежному захисті та збереженні коштів, які вимагає повернути, але отримала відмову. Про це йдеться у рішенні Ратнівського районного суду Волинської області, опублікованому 13 січня 2024 року.
18 квітня 2024 року невідома особа, використовуючи електронно-обчислювальну техніку, заволоділа коштами жінки з її карткового рахунку в розмірі 51 тисяча гривень. Про вказану подію вона повідомила місцеве відділення поліції, за її заявою було зареєстровано кримінальне провадження за ч. 4 ст. 190 (шахрайство) Кримінального кодексу України. Громадянка вважає, що оскільки списання коштів відбулося без її відома, Ощадбанк не забезпечив належний захист і збереження коштів, відтак зобов’язаний повернути кошти.
“Спірні операції були здійснені в мобільному додатку Ощад 24/7 (нова версія Flumo), підтвердження дій в якому здійснювалося за допомогою біометрії або кодом доступу, який встановлюється при першому вході або в налаштуваннях безпеки. Для реєстрації мобільного додатку «Ощад 24/7» використовуються реквізити платіжної картки, відомості про термін її дії та СVV2/CVC2-код; підтвердження реєстрації здійснюється за допомогою коду, який повідомляється банком на фінансовий номер клієнта. Така інформація відома лише клієнту, третя особа може бути обізнана із такими відомостями лише унаслідок розголошення їх самим клієнтом (власником картки). 18 квітня 2024 року здійснено вихідний автоматичний ІVR-дзвінок на фінансовий номер позивачки для підтвердження реєстрації в системі «Ощад 24/7», який був успішно прийнятий. Для підтвердження реєстрації отримання одноразового пароля клієнту необхідно було натиснути цифру 1 на клавіатурі телефона, що клієнт і зробив. Після підтвердження реєстрації клієнту системою автоматично без з’єднання із клієнтом було озвучено одноразовий пароль. Цього ж дня було успішно проведено реєстрацію платіжної зарплатної картки у мобільному додатку «Ощад 24/7». 18 квітня 2024 року здійснено переказ коштів у сумі 5 390 гривень із зарплатної картки позивачки на її кредитну картку, два перекази у сумі, відповідно, 21 200 гривень та 29 800 гривень із кредитної картки позивачки на картку іншого банку. 18 квітня 2024 року зареєстровано вхідні дзвінки позивачки про отримання повідомлення від банку щодо збільшення суми кредитного ліміту та зняття коштів із картки без її відома. Оператор банку заблокував зарплатну та кредитну картки позивачки у зв’язку із шахрайством, зафіксував відмову від операцій, учинених 18 квітня 2024 року, закрив та заблокував обліковий запис «Ощад 24/7» і токен. Підстави для відшкодування банком коштів відсутні, оскільки списання коштів відбулося з вини позивачки, тому саме вона несе відповідальність за здійснення платіжних операцій”, – зазначили в Ощадбанку.
Що вирішив суд?
Суд задовольнив позов жінки. Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України” зобов’язали повернути їй кошти в розмірі 51 тисяча гривень, списані 18.04.2024 року за неналежними платіжними операціями з карткового рахунку АТ «Ощадбанк».
“З досліджених доказів суд установив, що позивачка, виявивши безпідставне списання коштів, невідкладно повідомила банк про цей факт, звернулася у поліцію із заявою про вчинення кримінального правопорушення. Натомість відповідач не довів учинення позивачкою дій чи бездіяльності, які сприяли втраті, незаконному використанню персонального ідентифікаційного номера (коду) або іншої інформації, яка дає змогу ініціювати платіжні операції за кредитною карткою. Відтак суд, виходячи зі змісту позовних вимог та діючи виключно у їх межах, дійшов висновку про зобов’язання банку повернути їй кошти в розмірі 51 тисяча гривень безпідставно списаних 18.04.2024 року за неналежними платіжними операціями”, – наголосив суд.