Державний секретар Ентоні Блінкен запевнив Україну, що підтримка США буде посилена напередодні інавгурації новообраного президента Дональда Трампа на початку наступного року. При цьому він не дав прямої відповіді на те, чи дозволить Вашингтон удари вглиб РФ до приходу Трампа. Блінкен заявив, що адміністрація президента Джо Байдена передасть Києву кожен долар, який матиме у своєму розпорядженні й адаптовуватиметься до військових потреб Києва.
Про те, що США посилять підтримку Україні до приходу адміністрації Дональда Трампа, Ентоні Блінкен повідомив у Брюсселі. Він додав, що країни НАТО мають значно наростити підтримку України протягом 2025 року.
“Президент Байден зобов’язався переконатися, що кожен долар, який є в нашому розпорядженні, буде переданий до 20 січня”, — сказав Блінкен.
Він також додав, що країни НАТО повинні зосередити свої зусилля на забезпеченні того, щоб Україна мала гроші, боєприпаси і мобілізовані сили для ефективної боротьби у 2025 році. Це потрібно й, зокрема, для того, щоб мати можливість домовитися з РФ про “мир з позиції сили”.
Трамп неодноразово ставив під сумнів військову підтримку Києва Вашингтоном і пообіцяв швидко припинити війну, розпочату неспровокованим вторгненням Росії в Україну у 2022 році. Але він не сказав, як він покладе крапку в конфлікті, викликаючи занепокоєння, що він спробує змусити Україну прийняти московські умови миру.
Блінкен також сказав, що розгортання північнокорейських військ для допомоги Росії у війні в Україні “вимагає і отримає тверду відповід”. За даними Пентагону, понад 10 000 північнокорейських військовослужбовців беруть участь у бойових діях у Курському прикордонному районі Росії.
На запитання Радіо Свобода, чи має намір Вашингтон дозволити Україні використати надану США сучасну зброю великої дальності, щоб завдати глибших ударів усередині Росії, як того просив президент України Володимир Зеленський у своєму нещодавно представленому “плані перемоги”, Блінкен не відповів прямо, заявивши, що Сполучені Штати продовжуватимуть “адаптуватися та пристосовуватися” до потреб України.
“Ми задовольняємо багато потреб, викладених у плані перемоги. Це те, що ми сьогодні обговорювали з союзниками та партнерами. Я переконаний, що ми будемо продовжувати адаптацію і коригування, якщо буде потрібно”, – додав він.
Блінкен також зустрівся в Брюсселі з міністром закордонних справ України Андрієм Сибігою, який сказав, що Київ підтримує контакти з обома політичними партіями США і працював як з командою Трампа, так і з командою Байдена. Сибіга сказав, що він обговорить захист критичної інфраструктури з Блінкеном, згідно із заявою Держдепартаменту. Він додав, що “впевнений, що ми можемо розраховувати на подальшу підтримку США та подальші рішучі кроки”.
Допомога від США
Син новообраного президента США Дональд Трамп-молодший здивував повідомленням про військову допомогу від Вашингтона Києву. 10 листопада він оприлюднив допис про те, що вже невдовзі Україна втратить підтримку американців. Станеться це вже через 38 днів.
Днем раніше, 9 листопада, США в терміновому порядку ухвалили рішення про передачу Україні п’яти сотень ракет-перехоплювачів для систем ППО NASAMS та Patriot. Така кількість ракет закриє потреби України до кінця поточного року. Адміністрація Байдена пішла на такий крок з огляду на те, що в Україні фіксується збільшення масованих атак дронами протягом останніх місяців.
Видання The Economist писало, що прийдешні три місяці стануть для України справжнім випробуванням на стійкість. Росіяни будь-що прагнутимуть посилити свої переговорні позиції до того, як новообраний президент США Дональд Трамп офіційно вступить на посаду 20 січня 2025 року, а це означає, що ворог готуватиме жахливі речі. Окупанти можуть атакувати та навіть знищити українську енергосистему, або ж спробувати фізично ліквідувати керівництво України. Ситуація погіршується й тим, що росіяни мають значні успіхи на фронті – ворог захопив найбільшу кількість українських земель за всю війну.