Франція та Німеччина висловили скептицизм щодо плану застосування вето Угорщини на фінансову допомогу Україні. Дві країни Європейського Союзу відмовилися підтримати ініціативу, спрямовану на обхід угорського вето. Це вето, нагадаємо, блокує виплати Україні на суму понад 6 мільярдів євро.
За інформацією Bloomberg, Європейська служба зовнішніх дій запропонувала дати можливість державам-членам ЄС робити добровільні внески до Європейського фонду миру. Це могло б дозволити спрямувати кошти на допомогу Україні за рішенням окремих країн без необхідності одностайної підтримки з боку всіх членів ЄС.
Однак, як зазначили джерела агентства, деякі країни, в тому числі Франція та Німеччина, висловили занепокоєння щодо створення прецеденту, який може підірвати роль ЄФМ як інструменту зовнішньої політики. Крім того, як зазначає видання, в окремих країнах добровільні зовнішні внески можуть вимагати схвалення з боку національних парламентів, що ускладнює процес.
Яку підтримку пропонують Україні в рамках ЄС
У березні Рада ЄС погодила створення Фонду підтримки України в межах Європейського фонду миру, який мав на меті компенсувати державам-членам витрати на військове забезпечення України. Угорщина наразі блокує виділення коштів з Європейського фонду миру на фінансування військової допомоги України, запевняя, що внески Угорщини не будуть використані на ці цілі. Високий представник ЄС із зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель обіцяє знайти рішення для обходу блокування виділення коштів.
Нагадаємо, що Будапешт планує використати свою частку коштів з Європейського фонду миру для підтримки оборони африканської країни Чад, а не для допомоги Україні та постачання їй зброї. Про це заявив міністр закордонних справ Петер Сіярто.
Угорщина під час саміту НАТО 9-11 липня публічно виступила проти України. Будапешт не тільки відмовився долучатися до військової підтримки України. Угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан заявив, що Україна не потрібна в НАТО.