Ситуація на Близькому Сході знову зненацька загострилася. США можуть завдати ракетних ударів по Ірану, оскільки пропозиції Трампа щодо ядерної угоди раніше він відхилив. Мало того, Іран привів свої війська в підвищену боєздатність і натякнув на удар по базі США в Індійському океані на острові Дієго-Гарсія (це взагалі територія Великобританії).
Прикро, що готуються до конфлікту обидві сторони. США – мовчки. Америка перекидає ракети та системи ППО на свої бази у Катар та Бахрейн. Переміщення американських транспортників зафіксував Флайтрадар. За 1 квітня було здійснено щонайменше 5 рейсів.
Військові експерти зазначають, що США перекидають у регіон комплекси Patriot та THAAD (останні здатні збивати балістичні ракети на високій орбіті).
Одночасно супутникові знімки показують, що на авіабазі Дієго-Гарсія 31 березня перебували 3 або 4 бомбардувальники В-2 “Spirit”. Станом на 1 квітня їх уже шість.
В Ірані запевняють, що нічого страшного не передбачається
“Вони загрожують зробити щось погане, але ми не думаємо, це навіть малоймовірно, що вони вчинять зло ззовні. Але навіть якщо вони це зроблять, наша відповідь буде жорсткою”, – заявив верховний лідер Ірану Алі Хаменеї під час проповіді з нагоди Свята розговіння (Ід аль-Фітр,або Ураза-байрам).
На противагу йому 1 квітня ізраїльський консервативний 14 канал повідомив, що “незабаром” почнеться великомасштабна атака на Іран, “безпрецедентна з часів Другої світової”.
Росія нічим Ірану не допоможе
На відміну, наприклад, від Сирії, РФ вважає Іран своїм ключовим (і зараз уже єдиним) союзником у регіоні. У РФ вже засуджують наміри США та Ізраїлю.
Удари США щодо Ірану можуть мати “катастрофічні” наслідки для всього регіону, заявив заступник міністра закордонних справ РФ Сергій Рябков.
Однак Росія навряд чи втрутиться: вона не має на це сил. Також раніше Росія не змогла вплинути на події в Сирії в грудні минулого року, в ході яких її друг Башар Асад втратив владу.
Чому це невигідно Україні
Начебто б удари по Ірану, союзнику РФ, нам на користь. Іран постачав Росії Шахеди. Навіть розглядалося питання про постачання балістичних ракет. Щоправда, зрештою іранці ракет Путіну не дали.
Проте ситуація для України радше погана. Трамп розраховує якнайшвидше закінчити війну з Росією, а наслідки для України його не надто цікавлять. Крім того, він продавлює угоду про копалини і натякає на те, що зупинить будь-яку військову допомогу, якщо ця угода не буде укладена.
Близький Схід у цій ситуації для Трампа – чудове поле для відведення очей (і ресурсів) від питання війни з Росією. Іран – велика країна з розвиненою економікою. Є ризик, що Америка надовго ув’язне у конфлікті з Іраном. І обіцянки Трампа щодо українського питання швидко забудуться.
Мало того, війна на Близькому Сході може стати для США приводом повністю вийти з гри в Україні, віддавши свої карти в руки слабких “європейських партнерів”. З якими Путін взагалі не хоче мати справи. Все це додасть невизначеності поточній ситуації, яка й так розмилася після перемоги Трампа.
У той же час є ймовірність, причому висока, що іранська армія, яка не воювала вже багато років, швидко зіллє свої позиції США та Ізраїлю. Тоді більшість ризиків для України зійде нанівець.
Остання новина з Ірану про те, що 1 квітня він наскаржився на США в ООН. Скарга більше була схожа на наїзд.
“Ми рішуче застерігаємо проти будь-якої військової авантюри і залишаємо за собою право на швидку та жорстку відповідь на будь-яку агресію США чи їхнього посередника – ізраїльського режиму – проти нашого суверенітету, територіальної цілісності чи національних інтересів”, – заявив представник Ірану при ООН Амір Саїд Іравані.