МЗС України спростувало заяви Дуди про ризики зростання злочинності після повернення військових з фронту

Міністерство закордонних справ України офіційно відреагувало на висловлювання президента Польщі Анджея Дуди, який припустив, що повернення українських військових після завершення війни може призвести до загострення міжнародної злочинності. Відомство наголосило, що такі твердження є безпідставними та не відповідають реальній ситуації. Окремо у МЗС додали, що українські ветерани вже довели свою роль як захисників миру, а не загрози для Європи.

У заяві, оприлюдненій на офіційному ресурсі МЗС, підкреслюється глибока вдячність Польщі за постійну підтримку України, зокрема за допомогу у військовій, гуманітарній та дипломатичній сферах. Водночас у міністерстві висловили незгоду із риторикою, яка представляє українських військовослужбовців як потенційну загрозу для європейської безпеки.

“Ми щиро вдячні Польщі за масштабну допомогу, надану Україні, а також особисто Президенту Польщі Анджею Дуді – за послідовне просування інтересів України та заклики до партнерів збільшити підтримку нашої держави. Водночас ми не погоджуємося з представленням українських воїнів, які сьогодні ризикують життям, захищаючи Європу від російської навали, як нібито потенційної загрози для європейської безпеки”, – йдеться у заяві.

МЗС нагадало, що після початку війни у 2014 році десятки тисяч українців пройшли службу на фронті, і це не призвело до зростання рівня злочинності ані в Україні, ані в сусідніх державах. Відомство також акцентувало увагу на тому, що держава системно працює над адаптацією та соціалізацією ветеранів, приділяючи особливу увагу їхній реінтеграції в мирне життя. Київ розраховує на подальшу співпрацю із західними партнерами у цьому напрямку.

“Українські воїни та ветерани є не загрозою, а фактором безпеки для України, Польщі та всієї Європи. Вони є запорукою вільного та стабільного європейського майбутнього. Ми переконані, що сміливі українські чоловіки та жінки, які стали на захист своєї країни та всього світу від російських загарбників, заслуговують на найвищу повагу”, – заявили у МЗС.

Про яку заяву Анджея Дуди йдеться

Раніше Анджей Дуда у коментарі для Financial Times висловив побоювання щодо можливих наслідків демобілізації українських військових після завершення війни. Зокрема, він провів паралель із ситуацією у Росії 1990-х років, коли ветерани війни в Афганістані спричинили зростання організованої злочинності.

“Багато людей, які пережили травми, можуть страждати від посттравматичного стресового розладу, повертаючись до зруйнованих домівок і міст, де їх чекають руйнування та відсутність можливостей”, – сказав президент Польщі.

Польський президент також підкреслив важливість міжнародної допомоги Україні у відновленні економіки та забезпеченні внутрішньої стабільності. У своєму інтерв’ю Дуда наголосив, що Захід повинен підтримати Україну у післявоєнний період, забезпечуючи відбудову та реабілітацію ветеранів. Він зазначив, що багато військових можуть зіткнутися із проблемами соціальної адаптації та посттравматичним синдромом, що потребуватиме додаткових зусиль з боку урядів європейських країн.

Разом із тим, президент Польщі запевнив, що його країна й надалі допомагатиме Україні, проте виключив можливість відправки польських військових до складу міжнародних миротворчих сил в Україні. Він підтримав позицію прем’єр-міністра Дональда Туска, заявивши, що Варшава й надалі сприятиме Україні у військово-технічній та гуманітарній сферах, проте не розглядає можливості прямої військової присутності.

“Ми робимо все можливе для підтримки України, і це не зміниться. Але введення польських військ в Україну не є необхідністю”, – заявив Дуда.

Раніше Дуда закликав країни Альянсу збільшити витрати на оборону, оскільки для підготовки до майбутньої агресії Росії залишилось не так багато часу. Він допустив, що можливий напад РФ на країни НАТО може статися у 2026 або 2027 році. Тож Альянсу, за словами польського лідера, необхідно нарощувати свій військовий потенціал, виробляти зброю та накопичувати боєприпаси.

Джерело