У Росії 22 жовтня відкрився саміт БРІКС. До Казані приїхала низка світових лідерів, і російський правитель Володимир Путін не втратив можливості тепло поспілкуватися з ними на камеру. Російська пропаганда особливо наголошує, що бесіда Путіна з головою КНР Сі Цзіньпіном тривала цілу годину, але були й інші зустрічі.
Зібравши досить представницьку тусовку світових лідерів на території країни-агресора, Путін хоче подати сигнал світові, що Росія не перебуває в ізоляції всупереч старанням заходу. Тому першого ж дня саміту, перед початком його основних програмних подій (23-24 жовтня) господар Кремля провів максимально можливу кількість зустрічей.
Путін провів зустрічі з президентом Нового банку розвитку Ділмою Роуссефф, прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді, президентом ПАР Сирілом Рамафосою, головою КНР Сі Цзіньпіном та президентом Єгипту Абдельфаттахом Сісі. З Нарендрою Моді він навіть обіймався.
Між КНР та РФ – “дружба довжиною в покоління”
Сі Цзіньпіна Путін привітав промовою, написаною важкою чиновницькою мовою. Спіч був присвячений 75-річчю встановлення дипломатичних відносин між СРСР та КНР. Колеги обговорили дружбу між країнами, яка триває протягом поколінь.
“За минулі 75 років російсько-китайські відносини вийшли на рівень всеосяжного партнерства та стратегічної взаємодії. І ми можемо з упевненістю стверджувати, що вони стали взірцем того, як у сучасному світі мають будуватися відносини між державами. Наша багатопланова співпраця має рівноправний, взаємовигідний і абсолютно некон’юнктурний характер”, – висловився Путін.
Сі Цзіньпін не залишився у боргу. Він відповів таким самим офіціозом.
“Обидві країни віддані духу вічного добросусідства та дружби, всебічної стратегічної взаємодії та взаємовигідної співпраці, постійно зміцнюють та розширюють багатопланову стратегічну взаємодію та практичну співпрацю у всіх сферах і тим самим надають потужного імпульсу національному відродженню та модернізації, роблять великий внесок у справу добробуту захист міжнародної справедливості”, – наголосив глава КНР.
За словами прессекретаря Путіна, Дмитра Пєскова, російський правитель та Сі довго обговорювали ситуацію в Україні, двосторонні відносини, загалом міжнародну ситуацію, порядок денний БРІКС, а також “намітили основні параметри подальших контактів для продовження діалогу”.
Моді запропонував своє посередництво заради миру
Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді в перший день саміту переговорив з російським президентом і закликав до миру. Нью-Делі готовий допомогти досягти перемир’я, щоб покласти край “одному з найбільш смертоносних конфліктів у Європі з часів Другої світової війни”, передає Reuters.
“Ми вважаємо, що проблеми мають вирішуватись мирними способами. І ми повністю підтримуємо якнайшвидше відновлення миру та стабільності. У всіх наших зусиллях ми віддаємо пріоритет людству”, – заявив Моді.
Оскільки для Індії важливу роль відіграє гуманітарний аспект, вона підтримує контакт зі всіма сторонами та готова і в майбутньому “надати будь-яку підтримку”, щоб домогтися закінчення війни, заявивши голова індійського уряду. Моді додав, що має намір поглибити тему мирних переговорів щодо України під час свого подальшого спілкування з Володимиром Путіним.
Учасники БРІКС погодили “формулювання по Україні”, але нікому його не показали
Представники країн-учасниць БРІКС погодили формулювання щодо “ситуації в Україні” для декларації, яку озвучать за підсумками саміту в Казані. Про це повідомив помічник президента Росії Юрій Ушаков. Але зараз про них нікому ще не кажуть.
“Воно (формулювання) не викликає жодного заперечення. Загальна позиція, загальний підхід, який вдалося погодити для включення до декларації”, – сказав Ушаков.
Водночас офіційний представник ООН Фархан Хак пояснив журналістам, навіщо генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш вирішив приїхати до РФ. У рамках саміту БРІКС у Казані він має намір підтвердити свою позицію щодо теми врегулювання війні в Україні. Свою позицію, яку Хак назвав “добре відомою”, Гутерріш озвучить на зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним.
Представник генсека організації наголосив, що кризу необхідно врегулювати на трьох підставах: міжнародного права, а також статуту та резолюцій ООН. Хак додав, що Гутерріш продовжить докладати зусиль, щоб домогтися відновлення безпечного судноплавства у Чорному морі.
Нагадаємо, у квітні 2024 року представник Гутерріша Стефан Дюжаррік заявив, що генсек ООН хоче завершення конфлікту в Україні на умовах територіальної цілісності.
Росія та КНР хочуть “антизахідний” БРІКС, Індія – проти
Ідея президента РФ Путіна перетворити союз БРІКС на антизахідну коаліцію, яка б похитнула “світовий порядок” та гегемонію долара (КНР також розділяє такий вектор альянсу), не зустріла ентузіазму у ключових країн-членів блоку, повідомляє посиланням на агентство Bloomberg.
Зазначається, що індійські чиновники, знайомі з питанням, розповіли Bloomberg, що Індія не бажає допускати перетворення БРІКС на “антиамериканську” організацію, де домінували б Росія та Китай. Саме тому, за словами співрозмовників агентства, Нью-Делі виступає проти подальшого розширення БРІКС, куди минулого року вступили шість нових країн і попросилися ще десятки, включаючи світових ізгоїв, таких як М’янма чи Афганістан. Позицію Індії поділяють Бразилія та ПАР, розповіли Bloomberg чиновники цих країн.
Об’єднані Арабські Емірати, які вступили до БРІКС за підсумками саміту – 2023, також “повністю відкидають” спроби подати членство в блоці як знак того, що Глобальний Південь перебуває в опозиції до Заходу, повідомило джерело Bloomberg. ОАЕ має дуже добрі відносини із західними країнами, включаючи США, підкреслив інший чиновник країни.
Крім того, Індія та частина інших учасників саміту відкидають спроби просування китайського юаня як альтернативну долару резервної валюти. Як пише Reuters, у Китаю та Індії, головних покупців російської нафти після введення цінової стелі країнами G7, складні стосунки. Розбіжності щодо нової системи є також між арабськими країнами та Іраном.
Російські ЗМІ при цьому написали 22 жовтня, що Індія насправді не виступає проти подальшого розширення БРІКС і подібні твердження Bloomberg не відповідають дійсності. Про це заявив перший заступник глави МЗС Індії Вікрам Місрі на брифінгу в Казані.
Нагадаємо, назва БРІКС походить відповідно до англійських ініціалів країн-засновників – Бразилії, Росії, Індії, Китаю та Південно-Африканської Республіки (ПАР). Наразі туди входить дев’ять держав – у січні 2024 року доєдналися Єгипет, Іран, Ефіопія та Об’єднані Арабські Емірати.
Спільно на держави з об’єднання припадає 45% населення Землі (близько 3,5 млрд осіб) і, за даними Світового банку, близько 28% світової економіки, що становить 28 трлн євро.
Проросійський БРІКС значно посилився у 2024 році, саміт у Казані – дуже солідний
За даними заступника прем’єр-міністра Татарстану Шаміля Гафарова, участь у російському саміті БРІКС підтвердили представники 33 країн (за іншими даними – 36), 24 з них будуть представлені першими особами, дев’ять – на рівні других та третіх осіб. Також Казань прийме у себе шість міжнародних організацій.
Серед учасників – прем’єр Індії Нарендра Моді, голова КНР Сі Цзіньпін, президент ПАР Сіріл Рамафоса, глави Єгипту, Ірану, ОАЕ. Участь підтвердив і президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган, а також білоруський самопроголошений президент Олександр Лукашенко. Звісно ж, там буде й Путін. Очікується також участь глави Палестинської автономії Махмуда Аббаса. Завітає до Казані генсек ООН Антоніу Гутерріш, якого за це засудив МЗС України.
Президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва не приїде до Казані лише через травму голови, яку він отримав, впавши у ванній. Не буде на саміті й президентів Куби та Сербії. Мігель Діас-Канель вирішує енергетичні проблеми у себе в країні (на Кубі – повний блекаут майже тиждень), а в Олександра Вучича “давно заплановані заходи”.
Кількість країн-членів БРІКС у 2024 році вже зросла з п’яти до дев’яти. Але альянс буде ще розширюватися. У червні 2024 року стало відомо про бажання Туреччини доєднатися до БРІКС. На думку керівництва країни, це має стати хорошою альтернативою вступу в ЄС, адже з 1999 року Анкара не може просунутися далі статусу кандидата. У серпні про бажання увійти до БРІКС офіційно заявив Азербайджан.
Білорусь, Малайзія та Шрі-Ланка теж подали заявки. Те саме зробили Венесуела, Таїланд та ще десятки країн Обговорювали таку можливість в Аргентині та Саудівській Аравії, але там поки не прийняли рішень.