Шольц гаркнув на Дуду через Україну: Financial Times розповіла деталі публічної сварки

Між канцлером Німеччини Олафом Шольцом та президентом Польщі Анджеєм Дудою виникли суперечності. Спір виник у контексті обговорення можливості використання заморожених російських активів на суму 260 мільярдів євро для підтримки України. Під час нещодавньої зустрічі лідерів Європейського Союзу, яка відбулася в Брюсселі, Шольц дорікнув Дуді.

Про це повідомляє Financial Times. За даними видання, зустріч проходила в резиденції генерального секретаря НАТО Марка Рютте. На ній зібралися провідні європейські політики, щоб обговорити подальші кроки щодо підтримки Києва.

Польський президент закликав ЄС конфіскувати російські активи та витратити російські суверенні активи на суму 260 мільярдів євро, збережені в європейських фінансових установах. Цю ідею просувають США та Великобританія. Натомість Німеччина, Франція та Італія виступили проти цього кроку. Вони попередили про ризики для фінансової стабільності Європи.

Реакція Шольца була миттєвою і доволі емоційною. Він гаркнув на Дуду.

“Ви не розумієте, як це вплине на стабільність наших фінансових ринків. Ви навіть євро не використовуєте!”, – сказав Шольц Дуді.

Ці слова, за словами кількох джерел видання, приголомшили присутніх. Видання акцентувало на розбіжностях між Польщею та Німеччиною, зокрема щодо економічних і фінансових питань.

Заморожені російські активи як потенційний інструмент для підтримки України

Після початку російського вторгнення в Україну, країни Заходу прийняли рішення заморозити активи Росії. Серед них в основному цінні папери та валютні депозити, розміщені в різних міжнародних фінансових установах. Загальний обсяг заморожених активів, що належать російському центральному банку, державним структурам та окремим підсанкційним особам, оцінюється в приблизно $300 мільярдів. Величезна частина цих коштів зберігається в країнах Європейського Союзу.

Процес заморожування активів передбачає, що ці кошти офіційно залишаються у власності Росії, але Москва не зможе їх використовувати.

Раніше країни Великої Сімки (G7) ухвалили рішення передавати Україні відсотки, що нараховуються на ці заморожені кошти. Водночас самі активи залишаються недоторканими, попри численні заклики з боку України та кількох інших країн про необхідність їх повної конфіскації на користь підтримки української економіки.

Видання Reuters вважає, що рішення ЄС передати Україні заморожені активи РФ покращить позиції Трампа у переговорах з Путіним. Тим часом Росія заарештувала активи Коломойського.

 

Джерело