США намагаються переконати Китай вплинути на Північну Корею і РФ – AP

США та Південна Корея закликали Китай використати свій вплив на Росію та Північну Корею. Це слід зробити, щоб запобігти ескалації, після того як Пхеньян відправив тисячі військових до РФ на підтримку війни Москви проти України. Пекін наразі утримується від коментарів.

Як повідомляє Associated Press, на рідкісній зустрічі цього тижня троє високопосадовців США зустрілися з послом Китаю в Сполучених Штатах, щоб висловити занепокоєння та закликати Китай сприяти обмеженню військової співпраці між Росією та Північною Кореєю, повідомив представник Держдепартаменту США на умовах анонімності. Держсекретар Ентоні Блінкен заявив у четвер, що сторони мали “активну розмову цього тижня” і що Китай знає про очікування США, що “він використає свій вплив для стримування таких дій”.

“Це заклик не тільки від нас, а й від країн з усього світу”, – зазначив він на пресконференції у Вашингтоні разом із міністром оборони Ллойдом Остіном і їхніми колегами з Південної Кореї.

Речник посольства Китаю у Вашингтоні Лю Пен’юй зазначив, що позиція Китаю щодо кризи в Україні “послідовна і чітка”.  Китай “прагне до мирних переговорів і політичного врегулювання кризи в Україні. Ця позиція залишається незмінною. Китай і надалі відіграватиме конструктивну роль у цьому напрямку”, – додав Лю.

США стверджують, що близько 8000 північнокорейських солдатів перебувають у Росії поблизу кордону з Україною і готуються допомогти Кремлю в боротьбі проти українських військ у найближчі дні. Китай досі публічно не прокоментував цей крок.

Пекін має партнерство “без обмежень” з Москвою і є важливим союзником Пхеньяна. Проте експерти припускають, що Китай може не схвалювати тіснішу військову співпрацю між Росією та Північною Кореєю, оскільки це може дестабілізувати ситуацію у регіоні.

Партнерство між Росією та Північною Кореєю суперечить прагненням Пекіна щодо мирного Корейського півострова, зазначив Ши Інхун, експерт з міжнародних відносин з Університету Женьмінь у Китаї.

“Китай усвідомлює складність та небезпеку ситуації”, – додав Ши, зазначивши, що “мовчання Китаю щодо військового альянсу між Північною Кореєю та Росією свідчить про те, що Китай категорично не погоджується з ним”.

Денніс Вайлдер, старший науковий співробітник Ініціативи з діалогу між США та Китаєм з глобальних питань в Університеті Джорджтауна, назвав мовчання Пекіна “вражаючим”. Він пояснив, що Китай намагається знайти баланс між підтримкою Москви та уникненням роздратування Заходу. За словами Вайлдера, президент Китаю Сі Цзіньпін, ймовірно, “воліє не звертати на це увагу”.

Водночас Сі не може допустити загострення відносин з Європою та США, особливо враховуючи труднощі китайської економіки, додав Вайлдер. “Тому він нічого публічно не скаже з цього приводу”, – підсумував Вайлдер.

Віктор Ча, керівник відділу з питань Кореї в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень, зазначив, що Китай, ймовірно, водночас відчуває розчарування, паніку і невизначеність щодо поточної ситуації.

Чи був Пекін проінформований про дії Пхеньяна заздалегідь, залишається неясним, додав Ча. Китай може також хвилювати можливість того, що Росія матиме більший вплив на Північну Корею, ніж Китай.

Остін заявив у четвер, що Китай “має поставити Росії серйозні запитання, зокрема, чи вона не має наміру розширити конфлікт такими діями”.

У вівторок заступник держсекретаря США Курт Кемпбелл, помічник держсекретаря з питань Східної Азії та Тихоокеанського регіону Ден Крітенбрінк і помічник держсекретаря з європейських питань Джеймс О’Браєн зустрілися з китайським послом Сє Феном у Вашингтоні, за інформацією офіційного представника Держдепартаменту США, який не став розкривати реакцію китайської сторони.

Лу Чао, директор Інституту американських і східноазійських досліджень Університету Ляонін у Китаї, зазначив, що США не слід очікувати від Китаю управління Північною Кореєю.

“Китай не зобов’язаний керувати Північною Кореєю так само, як США не зобов’язані керувати Південною Кореєю”, – зазначив Лу. “Сподіваюся, уряд США зрозуміє позицію Китаю”.

Лу також додав, що розгортання військ – “це питання між Росією та Північною Кореєю”, а позиція Китаю щодо уникнення ескалації конфлікту залишається незмінною.

Війська КНДР в Україні

Президент України Володимир Зеленський заявив, що перші північнокорейські військові будуть застосовані Росією в зонах бойових дій вже 27–28 жовтня. ГУР випустив відеоролик, в якому звернулись до північнокорейських солдатів їхньою мовою та закликали не вступати у війну проти України і відмовитись допомагати путінському режиму, здавшись в полон. У відео продемонстрували умови табору, в якому можуть опинитись майбутні військовополонені з Північної Кореї. 

Варто зазначити, що голова Комітету з питань розвідки Палати представників США Майк Тернер заявив, що Сполучені Штати мають розглянути можливість застосування “прямих військових дій”, якщо північнокорейські війська вступлять у війну в Україні. На запитання про присутність північнокорейських військових у Росії під час пресконференції у Казані президент Володимир Путін ні підтвердив, ні заперечив їхню присутність. 

Якщо Bloomberg говорить про угрупування у майже 10 тисяч солдатів з КНДР, які відправили до РФ, то в українській розвідці заявляють, що їх не менше 12 тисяч. Серед них – 500 офіцерів, зокрема три пхеньянські генерали. І частина з них вже знаходиться у зоні бойових дій, а саме у Курській області РФ, де наразі проходить операція ЗСУ.

Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Джерело