Війна на виснаження, на яку у 2024 році остаточно перетворилося російське вторгнення, показало головну (з кількох) вразливість України. Це дефіцит людських ресурсів. Якщо Україна не змінить свою стратегію, а Захід не змінить умов допомоги, Росія в 2025 році виграє війну, припускає колишній радник заступника міністра оборони США Даг Лівермор.
Експерт, якого цитує СEPA, констатує, що для уникнення поразки Захід та український уряд мають кардинально переглянути підхід до війни. Він зазначає, що й Україна, і Росія стикаються з реаліями великомасштабних бойових дій, що затягнулися, але Україна гірше справляється з наслідками. Невтомні наступи Росії в кількох регіонах, особливо на сході України, значно виснажили обороноздатність України, попри її спроби рекламувати та реалізувати свій “План перемоги”
Цей план, який ґрунтувався на отриманні більшої військової допомоги, послабленні обмежень на зброю, що поставляється Заходом, і організації рішучого контрнаступу, досі не досяг своєї головної мети – отримання підтримки Заходу. А вона також є критичним для ЗСУ фактором.
Армія України, яка, за оцінкою експерта, становить приблизно 500 000 діючих солдатів, розтягнута широким фронтом, від Харкова на північному сході до Херсона на півдні. Лівермор вважає, що попри кілька хвиль мобілізації Київ важко заповнює свої втрати на полі бою (Росія зазнає більш серйозних втрат, але справляється з цим краще за Україну), що призводить до побоювань з приводу виснаження військ і морального духу. Це посилюється тим фактом, що багато найдосвідченіших підрозділів України значно деградували після місяців інтенсивних боїв.
Без істотних змін у стратегічному підході перспективи Києва стають дедалі похмурішими. Тож, каже Лівермор, Україна потрібна діяти, а саме:
- Знизити мінімальний вік призову (з 25 до 22 або навіть 21 року) та здійснювати більш “агресивнішу” мобілізацію;
- Домовитися з ЄС про мобілізацію українських біженців за кордоном.
Захід також має допомогти:
- Зняти обмеження на використання західної зброї для ударів по російських лініях постачання, аеродромах та командних центрах, що змусить РФ відвести частину сил в оборону;
- Посилити східний фланг НАТО та розгорнути додаткові підрозділи в Східній Європі;
- Поліпшити підготовку українських військ та надати нові можливості ЗСУ на фронті – наприклад, надавати розвіддані в реальному часі та можливості для ведення кібервійни;
- Посилити санкції та економічний тиск на РФ.
Економіка перегріта, але Росія не зупиниться
Своєю чергою The Washington Post наголошує, що Росія й досі отримує величезні доходи від продажу нафти та майже не відчуває західні санкції, зокрема цінових обмежень на нафту, що були запроваджені країнами G7. Проте економіка РФ перебуває під загрозою “перегріву” через стрімке зростання зарплат, виснаження виробничих потужностей і нестачу робочої сили.
Результатом є майже повна зайнятість у Росії (тут “попрацювали” у тому числі набір людей в армію РФ з величезними за мірками РФ грошовими бонусами та ударна ліквідація окупантів в Україні) та стрімке зростання заробітної плати. Робоча сила та виробничі потужності економіки Росії “майже вичерпані”, і це офіційний погляд на ситуацію.
Але ця проблема, на думку WP, не зупинить РФ. Згідно з прогнозом економістів, Росія може дозволити собі фінансувати війну в Україні ще кілька років завдяки величезним доходам від продажу нафти та провалам західних санкцій, зокрема, обмеженню цін на нафту, введеному країнами G7, яке не змогло скоротити доходи Росії від продажу нафти.
Зеленський хоче закінчити війну цієї осені, чи у 2025 році
На початку вересня 2024 року президент України Володимир Зеленський під час засідання контактної групи у форматі “Рамштайн” закликав західних партнерів вжити заходів, щоб припинити російську агресію вже цієї осені. Пізніше Зеленський заявив, що нинішня ситуація на фронті створює умови для досягнення миру не пізніше 2025 року.
Водночас за словами голови ГУР МО України Кирила Буданова, влітку 2025 року у російських економіці та суспільстві вистрілять одразу кілька проблем, наслідки яких важко прогнозувати. Поки втома від бойових дій не стала критичною, РФ хоче “у своєму розумінні” здобути якусь “перемогу” в Україні та завершити війну.
10 вересня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зізнався, що при плануванні бюджету на 2024 рік разом із МВФ враховувався прогноз, що війна триватиме до літа 2024 року. Тому бюджет передбачав значні витрати на військові потреби, але мобілізація та заповнення вакансій у ЗСУ потребують додаткового фінансування.
Восени 2024 року МВФ оновив прогноз закінчення війни в Україні. Згідно з базовим прогнозом, бойові дії припиняться наприкінці 2025 року. А негативний прогноз передбачає, що війна може завершитись у середині 2026 року.