Віцепрезидент США і колишній керівник ЦРУ, Девід Венс, відреагував на нещодавнє звернення президента України Володимира Зеленського, який висловив занепокоєння через поширення російських наративів у США. Венс зазначив, що спроби зрозуміти стратегічні цілі Росії не повинні розглядатися як підтримка її агресії. Він наголосив, що йому важливо знати, де проходять червоні лінії для обох сторін конфлікту.
“Якщо ви хочете покласти край конфлікту, ви повинні спробувати зрозуміти, де і росіяни, і українці бачать свої стратегічні цілі. Це не означає, що ви морально підтримуєте російську справу або що ви підтримуєте повномасштабне вторгнення, але ви повинні спробувати зрозуміти, які їхні стратегічні червоні лінії”, – сказав Венс, чиї слова цитує видання Unherd.
Він також висловив незгоду з критикою президента Зеленського, який, за словами Венса, “абсурдно” стверджує, що американський уряд може бути на боці Росії. Він підкреслив, що риторика Зеленського, яка припускає підтримку російської позиції, є “непродуктивною”.
“Я думаю, що Зеленському абсурдно говорити [американському] уряду, який нині тримає весь його уряд та військові зусилля разом, що ми якось на боці росіян”, – зауважив Венс.
Також Венс додав, що для успішного завершення конфлікту важливо враховувати, чого обидві сторони намагаються досягти. Це важливий крок до пошуку можливого шляху до миру, не заперечуючи агресії з боку Росії.
Чи справді США поширюють російські наративи
Ці заяви з’явились на тлі загострення риторики щодо війни в Україні та реакції міжнародної спільноти на поведінку Росії. Варто зазначити, що Зеленський раніше заявив, що в США поширюються російські наративи, які викликають сумніви щодо ролі Росії як агресора в конфлікті.
“У США, на жаль, поширюються російські наративи. Важко уявити, як, бачачи наші страждання, можна вважати, що агресором є не Росія”, – казав Зеленський.
Напередодні президент США Дональд Трамп заявив, що повномасштабна війна в Україні стала можливою через бездіяльність Володимира Зеленського та Джо Байдена. На його думку, трагедії можна було запобігти, якби вибори у США 2020 року не були сфальсифіковані. Тобто Трамп фактично заявив, що відповідальність за війну в Україні несуть не лише Путін, а й Зеленський та Байден. Він розкритикував спроби Києва купити американські ракети й натякнув, що не вводитиме нових санкцій проти Росії після ударів по мирному населенню Сум та Кривого Рогу.
Після цього Зеленський заявив, що Україна вже понад місяць дотримується запропонованого Сполученими Штатами режиму припинення вогню, тоді як Росія продовжує його порушувати. За словами глави держави, у Москві свідомо відкидають дипломатичний шлях. Причина, чому так відбувається, – у Кремлі не відчувають достатнього тиску. Народна депутатка від “Слуги народу” Мар’яна Безугла після слів Трампа про провину Зеленського у війні з РФ закликала розірвати дипломатичні відносини з Вашингтоном. Вона назвала заяву Трампа союзницькою по відношенню до Росії та закликала українську владу жорстко реагувати на подібні висловлювання.