Усі розумні аргументи – проти того, що Росія почне війну в Європі. Проте Британія вважає, що атака може розпочатися найближчим часом, під загрозою країни Балтії та Скандинавії. На думку британського таблоїду Daily Mail, Путін готовий розпочати з невеликих провокації. Він нібито вже зібрав значну кількість військових на північному заході РФ, щоб напасти на шведський острів Готланд. На цьому острові знаменитий радянський режисер Андрій Тарковський знімав фільм про те, як розпочнеться ядерна війна.
Daily Mail повідомляє, що на нових супутникових знімках за лічені кілометри від фінського кордону видно, як Росія розміщує там війська, авіаційну інфраструктуру і будує нові об’єкти на раніше покинутих військових базах.
“Ознаки того, що Москва відправляє зброю та війська в цей район, були після заяв, у тому числі з боку прем’єр-міністра Фінляндії та німецької розвідки, про те, що Володимир Путін готується до тривалого конфлікту із Заходом”, – пише Daily Mail.
Видання також цитує фінську розвідку, яка стверджує, що Росія готується до вторгнення до Фінляндії, Швеції, Норвегії та країн Балтії.
Також видання посилається на власні джерела в НАТО, які повідомляють, що Москва репетирує воєнний конфлікт на своїх західних кордонах.
“Експерти припустили, що Путін з більшою ймовірністю вибере дрібні напади, покликані викликати хаос у НАТО, оскільки всередині блоку будуть сперечатися про те, чи дотримуватимуться договору про взаємну оборону [5 стаття – Інформатор], чи дозволити Росії захопити територію, щоб уникнути повномасштабної європейської війни”.


Європа може не втрутитися в удари по Північній Європі: 10 років тому на ВВС показали фільм про це
З погляду здорового глузду, Росія протягом найближчих десятиліть ніяк не може напасти на країни НАТО. На цьому наголошують усі серйозні аналітики.
Аргументи очевидні: Євросоюз – це 449 млн людей. Населення Росії – 143 млн. Європа має передові озброєння та військовий блок за участю США – НАТО. Росія досі не змогла здолати Україну, яка має і людей менше, і озброєнь, і технологій. Принаймні до великої війни було значно менше. Почати війну з Європою та НАТО за таких розкладів – це кінець.
Тим більше, що протистояння з Європою легко виллється у ядерну війну. І хоча ядерний арсенал Росії значно більше, ніж у ядерних держав Європи – Франції та Великобританії разом узятих – цей невеликий арсенал здатний завдати Росії катастрофічних збитків. Навіть без втручання США, а й воно можливе за певних розкладів.
Висновок, який роблять розсудливі експерти: у Європі без кінця кажуть, що Росія може розпочати військове вторгнення до країн ЄС. Це для того, щоб сформувати громадську думку та більше ресурсів витрачати на оборону.
Але є нюанс, і це стосується геополітики. Справа в тому, що Росія надзвичайно зблизилася з Китаєм, який мріє про світове панування. Для Китаю є найпростіший спосіб довести, що саме він є правителем світу – обрушити блок НАТО, найсильніший військовий блок за участю США.
Теоретично це можливо саме за допомогою війни в Європі, якщо основний удар буде спрямований не на ключові країни ЄС, такі як Франція, Німеччина чи Італія.
Північна Європа та Балтія підходять. Більше того, європейці про це знають. Бі-Бі-Сі ще у 2016 році зняли фільм (“Третя світова: у командному пункті”), що вийшов не лише ігровим кіно, а своєрідним моделюванням ситуації: Росія вторгається в Латвію, доходить до застосування Путіним ядерної зброї. Стратеги у командному пункті мають ухвалити рішення щодо удару у відповідь. І вони не можуть ухвалити таке рішення.
Росію підштовхують до війни Китай, образа на Швецію та проблеми з тіньовим флотом
Є ще дві причини. Перша, суто емоційна. Росія була дуже роздратована вступом Швеції та Фінляндії до НАТО. Рішення з цього приводу країнами Скандинавії було ухвалено після того, як розпочалася війна в Україні у 2022 році. Вже тоді, 2022 року, Росія відкрито загрожувала Швеції та Фінляндії. У Кремлі казали, що доведеться відроджувати Ленінградський військовий округ. Що, власне, зараз і відбувається.
Десятиліттями, ще з часів СРСР, нейтральність Швеції та Фінляндії розглядали як гарантію безпеки північно-західних кордонів Мордора.
І друга причина – санкції. Коли Росії обмежили доступ до європейського ринку нафти та газу, вона стала активно використовувати свій тіньовий флот. Цей самий тіньовий флот – танкери під прапорами інших держав – курсує Балтикою. І останнім часом Європа почала арештовувати такі судна. Нещодавно був характерний інцидент: ЄС намагалася зупинити танкер тіньового флоту та відбуксирувати його до Данії. Але Росія запустила винищувач Су-34. Після цього європейці припинили переслідування танкера.
Цей інцидент призведе до того, що Європа посилить військову присутність на Балтиці. І тіньовий флот зіткнеться із новою проблемою. Військовий напад у регіоні звісно ж виправить ситуацію із тіньовим флотом.
Ймовірно, пише Daily Mail, Росія спробує завдавати точкових ударів та здійснювати військові провокації в регіоні. Як зазначає видання, під загрозою є острів Готланд.
Ця стратегія може принести успіх за певного збігу обставин. Європа може не наважитися втрутитися в точкові конфлікти, за умови, що в цих точках буде помітна суттєва перевага сил Росії.
Однак у цьому плані закладено великі ризики. Локальний конфлікт у Європі може розростись до масштабу ядерної війни.
Тарковський дивним чином усе це передбачив
Легендарний радянський режисер Андрій Тарковський, який втік із совка в еміграцію до Швеції, зняв у 1986 році на острові Готланд фільм “Жертвопринесення”. Він виглядає пророчим у світлі можливого наступу росіян на Балтиці.
У фільмі йдеться про те, як до будинку письменника Олександра, який живе на острові, приїжджають гості. У цей момент по телевізору повідомляють, що почалася ядерна війна. Олександр, звертаючись до відьми, каже, що готовий пожертвувати всім – будинком, дружиною та сином – якщо все це припиниться. Насамкінець він особисто подпалює свій будинок.
Розрахунок Путіна може бути на те, що Європа також готова пожертвувати багатьом, щоб уникнути загибелі людства. Як відомо, Путін любить ризиковані ігри. Тож у загрозі війни в Європі є глузд. Нехай він навіть нездоровий.