Свіже (і довгоочікуване) рішення президента США Джо Байдена дозволити Україні запускати ракети ATACMS углиб Росії – спроба посилити позицію Києва перед ймовірними – та складними – переговорами про закінчення війни, до яких його підштовхуватимуть, пише 26 листопада The Washington Post. Багато американських чиновників тепер визнають, що протягом кількох місяців Україна може бути втягнута в переговори з Росією щодо припинення війни, й що її можуть змусити відмовитися від території. Відмова Байдена від своєї попередньої політики щодо ракет частково спрямована на те, щоб дати Україні максимально сильні позиції.
Для цього ж посилення Пентагон з подачі Білого дома надав українській армії протипіхотні міни. Все це відбувається на тлі “суворої нової реальності” – використання Росією північнокорейських військ, українських втрат людей і територій та обрання Дональда Трампа. Ці фактори поставили Україну, можливо, у найслабше за останні три роки становище, пише The Washington Post.
Можна сперечатися про те, чи запізнився “дозвіл на ATACMS”, що могло послабити Україну перед тим, як Білий дім наважився її посилити. Зокрема, низка партнерів (не кажучи вже про Київ) критикують Байдена за нерішучість, та впевнені, що все це треба було робити раніше.
Але не можна заперечувати, що Байден передавав і передає Києву багато важливих зброї включно з касетними боєприпасами, артилерійськими снарядами, системами ППО та ракетами – без лобіювання з боку України або, в деяких випадках, навіть без її прохання про це, пише WP. Чиновники Білого дому кажуть, що рішення Байдена були продиктовані змінами на полі бою, він дозволяв зброю, коли ці умови того вимагали.
“Але Байден гостро усвідомлює ризик, що президент Росії Володимир Путін може небезпечно загострити конфлікт, потенційно застосувавши ядерну зброю, якщо відчує загрозу”, – пояснюють в администрації президента США.
Але страх Байдена перед ескалацією з Росією також значною мірою вплинув на його рішення обмежити постачання зброї Києву, пише WP. Цей страх часто підтримували американські розвідувальні служби; аналітики дійшли висновку, що, наприклад, потужна система ATACMS може спровокувати Путіна на різку відповідь, за словами двох високопосадовців адміністрації.
Зрештою, Байден дозволив використовувати ATACMS на території Росії тільки після того, як Північна Корея відправила війська на допомогу Москві, сподіваючись послати Пхеньяну сигнал про те, що він ризикує зазнати значних втрат. І це було не вперше, коли він вагався у питанні модернізації вогневої могутності Києва, підсумовує The Washington Post.
Нагадаємо, станом на листопад 2024 року вже 64% українців підтримали переговори з Росією (це рекордний показник). За даними Центру соціального моніторингу, більшість українців не бачать повернення кордонів 1991 року головною метою війни. Що ж стосується очікування у питанні тривалості війни, то майже половина респондентів (47%) вважають, що війна буде продовжуватись понад рік. Про тривалість війни до року заявили 18% опитуваних.
Трамп планує посадити Україну і Росію за стіл переговорів
Новообраний 47-й президент США Дональд Трамп має чіткий план для її зупинення. Словом, для досягнення світу необхідно почати його прямі переговори між Києвом і Москвою. Трамп не ставив за мету продовження військового конфлікту, а прагне будь-якими зупинити його. Усі подальші дії США щодо України, на думку Трампа, повинні визначити саме через переговорний процес, який буде ініційовано та контролюватися Вашингтоном. Про це сказав Майкл Волц.
Президент України Володимир Зеленський акцентує на важливості забезпечення сильної позиції України під час будь-яких майбутніх переговорів. За його словами, саме зміцнення як військових, так і дипломатичних позицій Києва стане основою для досягнення справедливого світу. У разі слабкості на полі бою Україна не зможе домогтися належних умов мирних перемовин.
Сильну позицію перед можливими переговорами хоче забезпечити собі країна-агресор. Російський ракетний удар по Дніпру “Орешником” став частиною ширшої стратегії Кремля – експерти вважають, що подібні удари є політичними маневрами, які можуть підвищити ставки для Росії в майбутніх переговорах.