ATACMS не на часі: Пентагон відмовив Зеленському не лише у дозволі на удари, а й у самих ракетах – WSJ

США намагаються якнайшвидше направити максимум зброї в Україну до вступу Дональда Трампа на посаду президента США. Але навряд чи серед асортименту нової військової допомоги будуть додаткові далекобійні ракети ATACMS. Глава Пентагону Ллойд Остін пояснив президенту України Володимиру Зеленському, що не поставить нашу країну на початок черги, скасувавши замовлення інших покупців цієї зброї.

Україна навряд чи може розраховувати на пріоритетні постачання, бо у США занепокоєні скороченням військових запасів через збільшення постачання зброї іншим країнам світу. Високопоставлений американський чиновник заявив WSJ, що в США розглядають варіант викупу зброї в інших країн для її передачі Україні.

Особливо гостре питання з ракетами ATACMS, які мають дуже великий попит. Крім того, у США обмежені запаси боєприпасів повітряного базування, які можна використовувати на українських винищувачах F-16, заявив колишній співробітник Пентагона.

За словами чиновника, у Пентагоні стверджують, що РФ перемістила літаки та інші цінні цілі за межі досяжності ATACMS. Так Вашингтон виправдовує обмеження постачання ракет Києву – мовляв, не так вже багато цілей для них.

Джерело додало, що адміністрація Байдена просить союзників відправити Україні ракети зі своїх запасів. Два інших американських чиновника та радник українського уряду поділилися з журналістами, що міністр оборони США Ллойд Остін відхилив нещодавнє прохання президента України Володимира Зеленського надати нашій країні пріоритет у постачанні ATACMS. Голова Пентагону сказав, що порушити давні угоди з іншими покупцями було б занадто великим проханням.

Удари ATACMS по РФ за Байдена так і не стали реальністю

Зеленський протягом кількох місяців умовляв партнерів дозволити далекобійні удари по РФ західною зброєю. Ця пропозиція окремим пунктом була включена до плану перемоги України. Однак план не вразив Захід, і цей пункт, ні разом з іншими, ні окремо від них, так і не було реалізовано.

Міністр оборони США Ллойд Остін ще напочатку вересня заявив, що США не планують змінювати свою позицію щодо надання Україні дозволу на використання американських ракет ATACMS або Storm Shadow для ударів по території Росії. Остін зазначив, що жоден вид зброї не стане вирішальним у цій війні.

Він також підкреслив, що Україна вже має значний арсенал засобів, здатних завдавати ударів на більші дистанції, ніж ATACMS або Storm Shadow. Цієї ж позиції США дотримуються досі. Канцлер ФРН Олаф Шольц категорично проти далекобійних ударів по РФ західною зброєю, а Британія та Франція за (йдеться про SCALP та Storm Shadow), але їм потрібне добро від США. 

Крім того, в Пентагоні і офіційно, і анонімно в коментарях різним виданням багато разів повторювали, що США мають відносно невеликий арсенал АТАCМS. Тож країна готова надати Україні лише обмежену кількість таких ракет (які теж довелося довго випрошувати у Байдена).

Чотири американські чиновники у жовтні повідомили The New York Times, що Зеленський був “приголомшений” тим, що Байден не дав йому дозволу використовувати американські ракети великої дальності для удару по глибокій території Росії, коли вони зустрілися у Вашингтоні у вересні. У минулому Байден зазвичай поступався після початкової відмови від прохань України про постачання такої зброї, як танки Abrams, винищувачі F-16 та ATACMS – але не цього разу.

Україна також не надала переконливих доказів Вашингтону щодо того, як вона використовуватиме далекобійну зброю, заявили американські чиновники. Список цілей усередині Росії набагато перевищує кількість ракет, які США чи будь-який інший союзник могли б поставити, додали вони.

Джерело