Брудні люди: повстанці у Сирії знищили склеп батька Башара Асада

У Сирії знищено гробницю Хафеза Асада, батька поваленого президента Башара Асада, що втік до Москви. У західній провінції Латакія з’явилися фотографії авторства AP, на яких озброєні особи позують поруч із частково зруйнованим мавзолеєм Хафеза Асада. Відомо, що частину поховання, зокрема труну, повтсанці винесли з мавзолею на вулицю та підпалили.

Про приналежність групи, яка здійснила підпал, ЗМІ не повідомляють. ВВС пише, що Хафез Асад, президент Сирії з 1971 по 2000 рік, був похований у сімейному мавзолеї в рідному місті Кардаха. У мавзолеї також знаходилися могили дружини Хафеза Аніси та їхнього старшого сина Басіля, який мав успадкувати владу, але загинув в автокатастрофі 1994 року. Що сталося з їхніми останками, невідомо.

На фото, поширених AFP, зафіксовано молодих людей у військовій формі біля палаючих залишків гробниці. Інформацію підтверджує Сирійський центр моніторингу за дотриманням прав людини (SOHR), що базується у Великій Британії.

Один чоловік, Тарек Насіф, розповів журналістам, що вони прийшли на могили Хафеза, його дружини Аніси та його старшого сина Басіля, “щоб поглянути на цих брудних людей, тому що вони гнобили весь сирійський народ”, цитує BBC інформаційне агентство AFP.

Тіло батька Асада спалили разом з труною. Скриншот з відео AFP

Інший житель, Мохаммад Насіф, зазначив, що Хафеза “спалили й знищили жителі його села, тому що він морив їх голодом, тому що вони ненавиділи його”.

Кардаха, розташована у провінції Латакія, є важливим центром алавітської громади, до якої належала родина Асада. Хафез Асад правив країною залізною рукою, пригнічуючи будь-яку опозицію. У 1982 році він жорстоко придушив ісламістське повстання, влаштувавши різанину в місті Хама, внаслідок якої більша частина жителів була знищена.

Під час Холодної війни Хафез аль-Асад виступав на боці СРСР та соціалістичного блоку. Він також створив навколо себе культ особи, який зображував його як батька сирійської нації. Після смерті Асада старшого у 2000 році президентом став його син Башар Асад. Владу останнього було повалено 8 грудня 2024 року внаслідок тривалого збройного протистояння.

В Сирії прибирають будь-які нагадування про Хафеза Асада. Скриншот з відео AFP
В Сирії прибирають будь-які нагадування про Хафеза Асада. Скриншот з відео AFP

Як повстанці знищили владу клану Асадів

Напередодні у Сирії було знесено найбільшу статую Хафеза Асада, який правив Сирією близько 30 років. Він є покійним батьком експрезидента Башара Асада. 7 грудня під час наступу повстанців в Сирії, Іран почав евакуацію свого командування. Це стало першою головною ознакою неможливості подальшої російської допомоги режиму Башара Асада.

Коли армія сирійської опозиції просувалися до столиці Сирії Дамаска, Росія переконала президента Башара Асада лишити країну. Але виїздити треба було негайно. Він погодився та втік до Москви. 

Раптовий крах режиму Башара Асада, який Росія активно підтримувала з 2015 року, став серйозним політичним провалом Кремля. Ця подія породила нову кризу для Москви, яка прагне зберегти свої військові бази та геополітичний вплив у Сирії. Ситуація може призвести до значних геополітичних втрат для Росії та погіршити її репутацію як союзника.

Джерело