Після нічної битви 7 травня Пакистан похвалився знищенням п’ятьох індійських винищувачів. Індія своєю чергою не визнала жодних втрат. Військові аналітики наголошують, що заяви обидвох сторін є правдивими тільки частково. Наразі є підтвердження щодо збитого літака, втім тільки одного.
Як пише CNN, у Пакистані стверджують, що під час обстрілів 7 травня військові країни збили три французькі винищувачі Rafale, один МіГ-29 та один Су-30. Повідомляється, що для цього були задіяні літаки китайського виробництва J-10C.
Високопоставлений чиновник французької розвідки підтвердив CNN збиття Пакистаном одного Rafale. За його словами, французька влада розслідує, чи були збиті ще кілька літаків.
У Міністерстві закордонних справ Китаю заявили, що “не знайомі із ситуацією та не бачили жодної релевантної інформації”. За даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру, Китай є основним постачальником зброї для Пакистану, причому китайська зброя становила 81% імпорту зброї до Пакистану за останні п’ять років. J-10C виробляється китайською державною компанією Avic Chengdu Aircraft, акції якої в Шеньчжені зросли на 40% після ескалації конфлікту між Індією та Пакистаном.
Окрім того, поліція Пакистану заявила, що 8 травня над пакистанським містом Лахор було збито два безпілотники. Співрозмовник CNN не розкрив, що це були за дрони, а також звідки вони взялися. Лахор розташований приблизно за 21 кілометр від кордону з Індією, населення – близько 13 мільйонів людей.
Туман війни
Уряд Індії та військові не відповіли на заяви Пакистану та не підтвердили жодних втрат. CNN теж не змогло незалежно перевірити ці заяви.
“Туман війни все ще висить над більшою частиною битви”, – пише видання.
Джерело CNN в пакистанській службі безпеки заявляло, що 125 пакистанських та індійських винищувачів вступили в бій вночі 7 травня. При цьому жодна зі сторін не покидала повітряного простору своєї країни – пілоти понад годину обстрілювали одне одного на відстані в понад 160 км. CNN підкреслює, що бій, який описують пакистанські джерела, радше є битвою ракетами далекого радіусу дії.
Індія не визнала жодних втрат літаків, а пакистанці ще не надали жодних доказів, що підтверджують збиття ними винищувачів. Військові аналітики обережні та застерігають: заяви Пакистану можуть бути перебільшеними.
Втім наголошується, що Індії, ймовірно, все ж вдалося пробити систему протиповітряної оборони Пакистану. Також підтверджується падіння принаймні одного літака – неідентифікований винищувач розбився в Кашмірі, що знаходиться під управлінням Індії. Однак з фотографій уламків не одразу стало зрозуміло, кому належав літак і що його збило.
“Цілком ймовірно, що частина заяв обох сторін є правдивою – Індія втратила літаки, а Пакистан зіткнувся з проривом своєї оборони”, – резюмує CNN.
Аеропорти Індії – закриті
21 аеропорт у північній та північно-західній Індії буде закритим до суботи, 10 травня. Про це заявив високопоставлений індійський чиновник з поліції.
“Усі аеропорти запечатано. Нікому не буде дозволено заходити чи виходити, окрім співробітників служби безпеки та персоналу. Це вплине на всі заплановані рейси в регіоні. Поки ситуація не буде взята під контроль, ми будемо дотримуватися рішень, прийнятих центральним урядом”, – сказав індійському інформаційному агентству ANI Шрі Сірівеннела з поліції Амрітсара.
У середу кілька індійських та міжнародних авіакомпаній оголосили про скасування рейсів до та з півночі Індії. Інші авіакомпанії заявили, що вони змінюють маршрути або скасовують рейси до та з Європи через ескалацію між Індією та Пакистаном, при цьому понад два десятки міжнародних рейсів було перенаправлено, щоб уникнути повітряного простору Пакистану, свідчать дані FlightRadar24.
Пізно в середу ввечері агентство Reuters повідомило, що Пакистан знову відкрив свій повітряний простір. Аеропорти країни повністю функціонують.
Чи уникнуть Пакистан та Індія ескалації?
Удари Індії під час військової операції “Сіндор”, як стверджується, були спрямовані по об’єктах терористичної інфраструктури. Йдеться про ісламістські бойові угруповання – Лашкар-е-Тайба (LeT) та Джайш-е-Мохаммед (JeM).
Індія заявила, що завдала ударів по них у відповідь на масове вбивство туристів у Кашмірі 22 квітня, у якому звинуватила Пакистан. Пакистан заперечує будь-яку причетність і стверджує, що давно бореться з цими терористичними угрупованнями.
Джайш-е-Мохаммед, що перекладається як “Армія пророка Мухаммеда”, – це екстремістське угруповання, що базується в Пакистані та по всьому Кашміру. Прагне об’єднати спірний Кашмір з Пакистаном. США внесли групу до списку терористичних організацій ще у 2001 році. Лашкар-е-Тайба, що перекладається як “Армія Чистих”, також є пакистанською організацією та має ту ж мету об’єднання Кашміру з Пакистаном.
“Військова операція Індії стала серйозною ескалацією та найглибшим ударом Нью-Делі в Пакистані з часів індо-пакистанської війни 1971 року, найбільшої з кількох воєн між двома країнами. Питання тепер зводяться до того, якою буде відповідь Пакистану. Те, як вирішить діяти Ісламабад, цілком може визначити, чи зможуть ці дві країни знайти вихід з ситуації, чи опиняться втягнутими в ескалацію конфронтації”, – пише CNN.