Лідер президентських виборів у Румунії пригрозив перекрити зерновий коридор та зупинити допомогу Україні

Ультраправій незалежний кандидат у президенти Румунії Келін Джорджеску, який переміг у першому турі, пообіцяв, що у разі остаточної перемоги заборонить експорт українського зерна через Румунію та подальшу військову допомогу Україні. Про це кандидат заявив в інтерв’ю Reuters. Джорджеску переконаний, що такими заборонами він зможе наблизити припинення війни в Україні.

За його словами, “неможливо уявити”, щоб у сусідній країні в центрі Європи тривала війна. Тому ультраправий політик запевнив, що якщо він переможе на виборах, то військова допомога Україні та допомога в експорті українського зерна припиниться.

“Як я можу погодитися на це? Це неможливо. Румунія та румунський народ понад усе. Пріоритетом, безумовно, буде те, що ця війна в Україні має бути негайно зупинена”, – додав Джорджеску.

Румунія протягом війни передавала Україні військову техніку та обладнання, у тому числі нещодавно – систему ППО Patriot. Крім того, в Румунії створено та діє навчальний центр, де управлінню винищувачами F-16 навчаються, зокрема, українські пілоти.

Крім того, Румунія в умовах російської блокади та утрудненого судноплавства в українських водах Чорного моря допомогла експортувати мільйони тонн українського зерна через свій чорноморський порт Констанца.

Джорджеску може зробити Румунію ізгоєм у НАТО

Джорджеску в інтерв’ю також плутано висловився про те, яким він бачить місце Румунії в НАТО і якими – взаємини з Альянсом. Агентство нагадує, що Румунія, держава-член Європейського Союзу та НАТО, має спільний кордон з Україною протяжністю 650 км і розміщує на своїй території систему протиракетної оборони США та постійну бойову групу НАТО, що, за словами Джорджеску, не входить до його пріоритетів.

На запитання, чи підтримує він вимогу НАТО про те, що кожна держава-член щороку витрачатиме 2% ВВП на оборону (до речі, це позиція обраного президента США Дональда Трампа, яким захоплюється Джорджеску), він відповів: “Це зовсім другорядне, мене це навіть не цікавить”.

“Турбота румунського народу – бути щасливим. Вони не можуть бути щасливими, витрачаючи гроші на інші речі. Якщо НАТО оборонне, то воно має залишатися оборонним. Я вірю в одне: Румунія ні перед ким не має зобов’язань”, – наголосив кандидат.

Reuters констатує, що ймовірна перемога Джорджеску може призвести до ізоляції Румунії на Заході та послаблення її підтримки України. Агентство нагадує, що 62-річний Джорджеску вважає Путіна “справжнім лідером та патріотом”. На думку аналітиків, його ймовірна перемога переверне політику Румунії, підштовхнувши її ближче до поясу держав Центральної та Східної Європи із потужними ультраправими, дружніми до Росії політиками, включаючи Угорщину, Словаччину та Австрію.

У Румунії з’явилися сумніви щодо чесності кампанії Джорджеску

Інформатор писав, що Конституційний суд Румунії у понеділок 2 грудня визнав дійсним перший тур президентських виборів, де перемогу сенсаційно здобув антизахідний кандидат Келін Джорджеску. Таким чином, 8 грудня у Румунії відбудеться другий тур виборів президента, де змагатимуться Джорджеску та прозахідна лібералка Елена Ласконі, яка підтримує Україну.

Але 4 грудня чинний президент Румунії Клаус Йоганніс розсекретив документи з останнього засідання Вищої ради національної оборони (найвищого безпекового органу країни) щодо кампанії Джорджеску, й там є цікаві моменти.

Зокрема, йдеться, що отримані дані вказують на агресивну кампанію просування в обхід національного законодавства і з використанням алгоритмів “деяких соцмереж” для стрімкого підвищення популярності Джорджеску. Кампанія почала розширюватися приблизно за два тижні до виборів. 

Також вказують на задекларовані Джорджеску “нульові” витрати на кампанію та водночас вказівки на те, що один з румунських акаунтів у TikTok “bogpr”, який веде румун Богдан Пешир, був залучений до фінансування кампанії на користь Джорджеску і витратив на це понад мільйон євро. Залишається до кінця нез’ясованою ще одна обставина – румунських топблогерів намагалася залучити до співпраці на користь Джорджеску певна кампанія з південноафриканськими контактними даними.

Окрім того, спецслужба у доповіді озвучила оцінку, що Румунія “є ціллю російських гібридних операцій, у тому числі кібератак, викрадення інформації та диверсій”, а в російських політичних токшоу розганяли ідею про те, що у Румунії проросійські сили можуть набрати на парламентських виборах понад 30%. 

Вибори президента в Румунії

У Румунії 24 листопада відбувся перший тур президентських виборів. Його виграв незалежний ультраправий кандидат Келін Джорджеску, який рекламував себе в ТікТок. А чинний прем’єр-міністр країни, фаворит виборів Марчел Чолаку показав третій результат, не пройшовши далі. Друге місце посіла прозахідна проукраїнська лібералка Елена Ласконі.

Келін Джорджеску проводив кампанію, спрямовану на зменшення залежності Румунії від імпорту, підтримку фермерів та збільшення внутрішнього виробництва харчових продуктів та енергії, повідомляє західне видання Politico.  За їх даними, Джорджеску вкрай релігійна та ультранаціоналістично налаштована людина.

Джорджеску не пов’язаний з жодною політсилою, а свою кампанію вів переважно в соцмережах. Бувши маловідомим професором університету, він використав TikTok для згуртування виборців навколо себе. Він також стверджував, що ЄС і НАТО не представляють інтереси Румунії належним чином. Також кандидат стверджував, що війна Росії в Україні є результатом маніпуляцій американських військових компаній.

Джерело