Можуть вийти добрі речі: Трамп допускає прорив у Стамбулі та не виключає власну участь у переговорах

Президент США Дональд Трамп заявив, що зустріч між українською та російською сторонами, яка запланована на 15 травня у Стамбулі, може принести “позитивні зрушення”. Відтак, усе більше лідерів підтримують перемовини між Україною та Росією. Дональд Трамп натякає, що з цього можуть бути “хороші речі”.

За словами Трампа, Зеленський готовий до діалогу, а Путін ігнорує міжнародну ініціативу про 30-денне припинення вогню. Про це він повідомив 12 травня під час брифінгу в Білому домі. Трамп також зауважив, що в нього заплановано “багато зустрічей”, але він розмірковує над візитом в Туреччину.

“Я думав, щоб полетіти. Я не знаю, де буду в четвер [15 травня]. У мене так багато зустрічей, але я думав про те, щоб насправді полетіти туди. Гадаю, така можливість є, якщо я вважаю, що щось може статися, і ми повинні це зробити”, – сказав він.

Трамп вважає, що Стамбульські прямі переговори між Україною і РФ будуть надзвичайно важливою подією. Він акцентував, що саме він наполягав, щоб ця зустріч відбулася, і вважає, що з неї можуть вийти конструктивні результати.

“Те, що відбувається зараз – це справжнє кровопролиття. Його потрібно зупинити”, – наголосив Трамп. 

Прямі переговори 15 травня: що відомо

Відомо, що глава Білого дому раніше підтримав ініціативу світових лідерів щодо організації прямих перемовин між Україною та Росією без попередніх умов. За словами Трампа, такий діалог дозволить Києву краще зрозуміти, чи існує шанс на компроміс з Москвою. Якщо ж домовленості не буде досягнуто, це дасть сигнал європейським союзникам і США щодо подальших кроків.

Президент України Володимир Зеленський у відповідь заявив, що готовий до зустрічі з Путіним у Стамбулі у зазначену дату й сподівається на реальний прорив у питанні припинення бойових дій. У Москві ж наполягають: Київ має брати участь у переговорах без жодних передумов. Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков підкреслив, що з Москвою не можна розмовляти мовою ультиматумів. При цьому додав, що РФ хоче повернутися до Стамбульської угоди 2022 року.

Нагадаємо, що 10 травня у Києві відбулась зустріч “коаліції охочих” за участі делегацій 35 держав. Серед тих, хто прибув особисто – лідери Франції, Німеччини, Великої Британії та Польщі. Інші країни доєдналися дистанційно. У підсумку учасники домовилися про запуск з 12 травня режиму повного припинення вогню між Україною та РФ. Ініціатива передбачає повне припинення бойових дій у повітрі, на морі та на суші – без жодних умов.

Тим часом президент Франції оголосив про термінову розмову з Зеленським та європейськими лідерами після того, як Росія почала зволікати з рішенням щодо 30-денного перемир’я. У разі відмови – Захід обіцяє відповісти жорстко.

Джерело