На виборах у Грузії вже скандали: бійки та вкидання бюлетенів

На парламентських виборах у Грузії, які стартували 26 жовтня, ЗМІ знайшли перші порушення. Повідомляється про масове вкидання бюлетенів та видачу по кілька бюлетенів в одні руки. У ЦВК Грузії закликали правоохоронців відреагувати, щоб вибори не були скомпроментовані, передає Newsgeorgia.

Зокрема, на виборчій дільниці №69 в окрузі Марнеулі зафіксовано масове вкидання бюлетенів. На опублікованому в мережі відео можна побачити, як чоловік кинув у скриньку для голосування пачку бюлетенів. Порушником міг бути заступник голови Марнеулі. На кадрах події було видно, що людина, яка вкидала, мала бейдж, якими користуються спостерігачі різних партій. Але у ЦВК кажуть, що їм не відомо, від кого на дільніці була ця особа.

За словами голови Центрвиборчкому Георгія Каландарішвілі., Міністерство внутрішніх справ Грузії порушило кримінальну справу. На цій дільниці голосування призупинили. Від комісії вимагають провести засідання. Згодом ЦВК анулював результати голосування на скандальній дільниці. 

Каландарішвілі закликав МВС “якнайшвидше здійснити відповідні процедури” після появи відео, на якому зафіксували вкидання бюлетенів на одній із виборчих дільниць у Марнеулі. За його словами, ЦВК “не дозволить таким маніпулятивним інцидентам підірвати багатомісячні зусилля, які ми вклали у день виборів”.

Також спостерігачі повідомляють про масові випадки видачі кількох бюлетенів на одного виборця. У Марнеулі відбувся напад на спостерігача організації “Мій голос”. За словами засновниці платформи “Європейська орбіта Грузії” Ніно Ломджарія, людина, яка вела зйомку порушення, була побита. Обидва факти розслідує МВС Грузії. Слідство розпочато за статтями про фальсифікацію виборів та насильство.

Крім того, у мережі з’явилися кадри інциденту у місті Зугдіді, де представник правлячої партії “Грузинська мрія” Георгій Джикия напав на спостерігачів на одній із виборчих дільниць. АУ селі Дідвела Багдатського муніципалітету чоловік увірвався на виборчу дільницю та розбив кілька пристроїв для електронного голосування.

Масові бійки, крім того, сталися у Глдані та Ісані. Також повідомляється про кілька нападів на співробітників опозиційного TV Pirveli та пошкодження їхньої техніки. За деякими фактами МВС розпочало слідство. Про затриманих досі не повідомляли. Як повідомляють ЗМІ, у бійці у Глдані (це Тбілісі) брали участь прихильники “Грузинської мрії” та спостерігачі. Відомо, що на місці також був депутат тбіліського сакребуло (представництва громади) від партії “Національний рух” Іраклій Едзгверадзе.

Telegram oembed: https://t.me/u_now/144027

Вибори у Грузії та імпічмент Зурабішвілі

Парламентські вибори у Грузії заплановані на 26 жовтня. Якщо правляча партія “Грузинська мрія” отримає більшість голосів, то вона, ймовірно, оголосить імпічмент президентці країни Саломе Зурабішвілі. Вона вже намагалась зняти Зурабішвілі з посади минулого року, але тоді не вдалось зібрати потрібну кількість голосів. Ініціативу підтримали 86 депутатів, а потрібно було не менше сотні.

Зурабішвілі раніше заявляла, що партія “Грузинська мрія” є довіреною РФ і саме вона просуває різні проросійські закони. Серед них і скандальний про іноагентів, який повторює ту норму, яка була прийнята у Росії. Він ставить вільні медіа під контроль влади й дає можливість зруйнувати свободу слова. Саме через нього припинили вступ Грузії до ЄС.

“Грузинська мрія” – проросійська політична партія Грузії, заснована 19 квітня 2012 року російським олігархом грузинського походження Бідзіною Іванішвілі. Він – мільярдер, найбагатша людина в Грузії, заробив свої статки під час російської приватизації.

Партія “Грузинська мрія” перемогла на парламентських виборах 2012 року з підтримкою 55% виборців. “Єдиний національний рух” тодішнього президента Міхеїла Саакашвілі отримав 40% голосів. З того часу вся влада перебуває в руках партії.

У 2024 році 150 депутатів грузинського парламенту обиратимуть не за змішаною, як раніше, а повністю за пропорційною системою. Для того, щоб потрапити до парламенту, партіям потрібно буде подолати п’ятивідсотковий бар’єр. Загалом у виборах візьмуть участь 19 партій та коаліцій. Серед провідних політсил є такі:

  • “Грузинська Мрія”,
  • “Коаліція за зміни – Гварамія, Мелія, Гірчі, Дроа”,
  • “Єдність” (“Національний рух”, “Стратегія Агмашенебелі”, “Європейська Грузія”),
  • “Сильна Грузія” (“Лело”, “За народ”, “Площа свободи”, “Громадяни”),
  • “Нова єдність – Гварамія, Мелія”,
  • “Гахарія – За Грузію”,
  • “Гірчі” (Яго Хвічія).

Оптування, які провели серед грузинського населення напередодні виборів, малюють різну картину ситуації. За дослідженням британської компанії SAVANTA, “Грузинська мрія” має підтримку 35% населення. Але чотири основні проєвропейські опозиційні блоки разом можуть розраховувати на 52%. Серед них “Коаліція за зміни” – 19%, “Єдність”- 16%, “Сильна Грузія” – 9%, “Гахарія – За Грузію” – 8%.

Згодом опитування провела й компанія Edison Research. Результати цього опитувальника майже такі ж –  лідером є “Грузинська мрія” із 34%. А в опозиції у сукупності 53% голосів.

Джерело