На фоні зростаючої загрози з боку Росії у Німеччині знову заговорили про необхідність кардинального перегляду підходів до безпеки Європи. Один з лідерів фракції ХДС/ХСС у Бундестазі Єнс Шпан озвучив ініціативу створення спільної ядерної системи оборони. Вона повинна включати такі країни, як Німеччина, Франція, Велика Британія та інші.
В інтерв’ю для Welt Шпан підкреслив, що російська агресія створила нову реальність, яка вимагає переосмислення європейських механізмів стримування. Він акцентував на тому, що американські ядерні бомби, які зберігаються на території Німеччини, не можуть бути довгостроковим рішенням.
“Потрібно обговорити реальний доступ Берліна до ядерних засобів Франції або Великої Британії. Найкраще – створити спільну систему, до якої долучаться інші держави Європи”, – підкреслив Шпан.
Політик також запропонував оригінальний варіант – розподіляти контроль над ядерними зарядами серед країн ЄС випадковим чином, щоб створити невизначеність для потенційного агресора.
“Той, хто не володіє стримувальною силою, ризикує стати об’єктом, а не суб’єктом у глобальній геополітиці”, – зазначив він.
Що відомо про французькі і британські ядерні арсенали
Експерти наголошують, що Франція має близько 300 ядерних боєголовок, що, на думку багатьох аналітиків, недостатньо для захисту всієї Європи. Крім того, Париж досі не є учасником Групи ядерного планування НАТО (NPG), яка координує політику Альянсу у сфері ядерної безпеки.
На відміну від Лондона, який активно співпрацює з НАТО в цій сфері, Франція прагне зберегти автономність. Експерти Defense Express підкреслюють: якщо Париж хоче стати реальним гарантом безпеки Європи, він має бути готовий до найрадикальнішого сценарію – наприклад, завдати удару по Москві у відповідь на напад.
Позиція НАТО і США
Директор з ядерної політики НАТО Джим Стокс нещодавно запевнив: Сполучені Штати не планують знімати з себе відповідальність за ядерне стримування на європейському континенті. Однак, за його словами, у межах Альянсу тривають складні обговорення щодо перерозподілу оборонних витрат.
Нагадаємо, що ще у березні президент Франції Еммануель Макрон відкрито закликав союзні держави обговорити варіанти спільного ядерного захисту, включаючи можливість розміщення французьких ядерних боєприпасів на території партнерів. Він також запросив союзників долучитися до тренувань, пов’язаних з ядерним стримуванням. Ідея «європейської ядерної парасольки» активно обговорюється на фоні зростаючого тиску Кремля, який дедалі частіше шантажує світ своїм ядерним потенціалом.