Одна з країн НАТО блокує консенсус щодо нових стандартів оборонних витрат у Альянсі – FT

Єдина країна НАТО, яка поки що не підтримала пропозицію про підвищення оборонних витрат до 5% ВВП, – це Іспанія. Як повідомляє Financial Times, така позиція Мадрида може поставити під загрозу єдність Альянсу, особливо на тлі позиції президента США Дональда Трампа, який наполягає на радикальному збільшенні витрат на оборону серед союзників.

На саміті міністрів оборони НАТО, що запланований на 5 червня в Брюсселі, країни-члени планують оголосити про намір досягти нового фінансового порогу – 5% ВВП на оборону до 2032 року. Щоб таке рішення було прийняте, потрібно одностайне схвалення. Проте Іспанія досі не дала згоди, що може ускладнити формування спільної позиції перед самітом лідерів НАТО в Гаазі 24 червня.

Дипломати намагаються переконати Мадрид долучитися до ініціативи, апелюючи до необхідності демонструвати єдність на тлі загроз зі Сходу. США, зокрема держсекретар Марко Рубіо, прямо закликали Іспанію зобов’язатися на витрати у 5% ВВП. Однак офіційний Мадрид наразі не дав чіткої відповіді. Глава МЗС Хосе Мануель Альбарес підкреслив, що навіть 2% є складною метою, а нинішній фокус має бути на посиленні реальних можливостей армії, а не лише на відсотках.

Прем’єр-міністр Педро Санчес лише нещодавно оголосив, що Іспанія планує досягти рівня витрат у 2% ВВП цього року, а повного виконання старого зобов’язання очікується до 2029-го. У 2024-му уряд презентував план військових інвестицій на 10 мільярдів євро.

За новою схемою, розробленою Генсеком НАТО Марком Рютте, союзники мають спрямовувати 3,5% ВВП на базові оборонні потреби, а ще 1,5% – на підтримку, зокрема кібербезпеку та інфраструктуру.

Іспанська міністерка оборони Маргарита Роблес наголосила, що Іспанія активно долучається до операцій НАТО, ЄС і ООН, і ці зусилля не завжди можливо виміряти грошима. Водночас погодження зобов’язання про 5% витрат дозволило б Альянсу перейти до обговорення практичної реалізації та етапів досягнення мети.

Експерти вказують, що урядам країн Південної Європи, зокрема Іспанії та Італії, важко заручитися громадською підтримкою збільшення військового бюджету в умовах відсутності прямої загрози, попри політичні меседжі про російську небезпеку. Аналітик Бернардо Навазо визнає потребу витрат понад 2%, але сумнівається в політичній доцільності рівня 5%.

Хто з країн НАТО вже досяг планки у 5% ВВП на оборону

Зазначимо, що жодна з країн НАТО, включно зі США, поки не досягла планки у 5% ВВП. Проте на початку 2025 року Литва та Естонія першими задекларували намір виконати цю норму, що є реакцією на вимоги Трампа. Польща вже витрачає понад 4% ВВП і підтримує ініціативу щодо підвищення стандартів, активно зміцнюючи оборонну інфраструктуру вздовж кордону з Росією.

Під час виступу у Давосі президент України Володимир Зеленський підтримав ідею збільшення оборонного бюджету країн НАТО до 5% ВВП, наголосивши, що безпека не повинна конкурувати з соціальними видатками, а бути їхнім фундаментом.

Джерело