Претендент на посаду держсекретаря при Трампі: Війна в Україні зайшла в глухий кут, але Трамп не фанат Путіна

Республіканський сенатор Марко Рубіо (штат Флорида) назвав боротьбу України проти російських загарбників “війною, що зайшла в глухий кут”, яку треба зупинити. Він зауважив, що обраний 47-м президентом США Дональд Трамп хоче завершення війни, але це не робить його “фанатом Путіна”. Сенатор, який, за даними американських медіа, може під час каденції Трампа зайняти пост держсекретаря США, зробив цю заяву 6 листопада в етері каналу Today.

За словами Рубіо, немає того, хто не хотів би завершення війни. Та зараз “тут повинен бути здоровий глузд”.

“Я думаю, що українці були неймовірно хоробрими та сильними, коли протистояли Росії. Але, врешті-решт, те, що ми тут фінансуємо, – це патова війна, і вона повинна добігти кінця”, – сказав Рубіо.

Він також додав, що “Україні знадобиться 100 років, щоб відновити країну”. Рубіо наголосив, що Трамп, який заявляв, що може припинити бойові дії в Україні за 24 години, “хоче, щоб війна закінчилася”.

“Не потрібно бути фанатом Володимира Путіна, щоб хотіти закінчення війни”, – наголосив Рубіо.

Нагадаємо, Трамп у промові 6 листопада, оголосивши себе переможцем виборів та 47-м президентом США, пообіцяв, що “зупинить усі війни”, та наголосив, що за 4 роки минулої його каденції (2016-2020) “не було війни”. Під час передвиборчої кампанії він багато разів повторював, що закінчить війну в Україні за 24 години після обрання (тобто залишилося вже менш як добу), або, у гіршому разі, до власної інавгурації (20 січня 2025 року).

Що передбачав миротворчий план Дональда Трампа?

Про те, якими будуть кроки Дональда Трампа для завершення війни в Україні, кандидат у віцепрезиденти США Джей Ді Венс поділився у ході спілкування з журналістами 12 вересня. Як і очікувались, миротворча стратегія Трампа зовсім не вкладається в одну добу. За словами Ді Венса, план Трампа складається з кількох пунктів. Ключові з них є такими: 

  • поточна лінія бойового зіткнення стане демілітаризованою зоною і буде зміцнена для запобігання новому вторгненню Росії,
  • Україна зберігає державний суверенітет,
  • Росія отримує гарантії невступу України ні до НАТО, ні до будь-яких інших союзів,
  • Європа, зокрема, Німеччина, має фінансувати відновлення України.

На думку Венса, закінчення цієї війни хочуть і Росія, і Україна, і Європа, тому необхідно посадити їх за стіл переговорів та обговорити мирне врегулювання кризи. Венс підкреслив, що рішення Росії про вторгнення в Україну було її великою помилкою.

Наприкінці жовтня Трамп і його кандидат на пост віцепрезидента Джей Ді Венс оприлюднили свіжу версію плану щодо завершення війни в Україні. За даними Financial Times, вони пропонують заморозити конфлікт з автономними регіонами по обидва боки демілітаризованої зони. При цьому Київ вступати в НАТО не буде. Йдеться про переговори з Путіним та заморозку війни. Союзники Трампа стверджують, що Україна програє війну, і тому наполягати на врегулюванні морально правильно.

Як пише FT, концепція Дональда Трампа переглядає мінські угоди 2014 і 2015 років, які не змогли зупинити бойові дії на сході України. Але цього разу, за словами радника Трампа, будуть передбачені механізми примусу до виконання угоди з наслідками за її порушення. Однак за дотриманням угоди мають стежити європейські війська, а не сили НАТО чи миротворці ООН.

Попередні заяви Трампа щодо завершення війни

Трамп раніше неодноразово заявляв, що в разі обрання швидко врегулює український конфлікт ще до інавгурації. Він стверджував, що якби він залишався на посту президента, вторгнення Росії в Україну не відбулося б. Він також запевнив, що має можливість завершити війну за 24 години. На питання про те, чи підтримує він Україну, чи Росію, Трамп зазначив, що його мета — не зосереджуватися на перемозі чи поразці, а просто знайти спосіб врегулювання конфлікту.

Під час дебатів з президентом США Джо Байденом Трамп говорив, що “Україна не виграє цю війну”. Крім того, він знову пообіцяв швидке завершення війни в Україні, якщо буде обраний на посаду президента.

Нагадаємо, раніше Володимир Зеленський називав висловлювання Трампа небезпечними. Проте 6 листопада після перемоги республіканця український лідер заявив, що “цінує прихильність президента Трампа до підходу “мир через силу” у глобальних справах. Зеленський сподівається, що саме цей принцип може реально наблизити справедливий мир для України.

Джерело