Президента Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що не складе свої повноваження навіть після закінчення мандату. А все через те, що парламент нелегітимний і він не зможе провести вибори й обрати нового президента. Тому її мандат триватиме до тих пір, поки не буде оголошено нового очільника країни.
Відповідний допис 30 листопада поширила президентська пресслужба. Як сказала Зурабішвілі, вона має намір “бути на чолі всіх політичних процесів”. Тому її мандат буде діяти доти, поки у країні з’явиться законно обраний парламент, який і проведе вибори президента Грузії.
“Я буду на чолі політичного процесу, залишаючись вашим президентом. Легітимного парламенту немає, тому нелегітимний парламент не може обрати нового президента, тому не може бути інавгурації”, – сказала президента Грузії.
Вона додала, що 1 грудня суспільство та політичні партії зустрінуться з нею. Вони обговорять нагальні питання, у тому числі і вибори президента, які мають пройти 14 грудня. Зурабішвілі підкреслила, що вона та громадяни країни разом керують політичним процесом, тільки вони роблять це зовні (на вулицях та у різних сферах суспільства), а вона на його чолі Грузії.
Вибори та заворушення у Грузії
Термін повноважень президента Грузії Саломе Зурабішвілі закінчується 16 грудня 2024 року. Наступника вперше обиратимуть не прямим голосуванням, а колегією із 300 осіб. До неї увійдуть 150 депутатів парламенту та 20 представників Верховної ради Абхазії, а також 21 представник Верховної ради Аджарії та 109 делегатів від місцевих органів самоврядування.
Вибори заплановані на 14 грудня. Партія “Грузинська мрія”, яка наразі складає більшість у парламенті, планує затвердити у президенти колишнього футболіста Михеїла Кавелашвілі. він відомий антизахідною риторикою. Грузинська опозиція вже почала бойкотувати роботу парламенту нового скликання та заявила, що не визнає результати виборів.
На тлі політичної кризи на вулицях Грузії відбуваються масові протести. Тисячі людей вийшли під стіни парламенту у Тбілісі. Їх намагаються розганяти силові органи, але протестувальники знову і знову повертаються, вимагаючи змінити політику держави та повернутись до проєвропейського курса. На протестах вже затримано сотні людей, є травмовані через дії силовиків, які застосовують для розгону сльозогінний газ, димові шашки та силу.
Нагадаємо, що раніше правляча партія “Грузинська мрія” заявила про припинення євроінтеграції країни до кінця 2028 року. Ексочільник МЗС України Дмитро Кулеба вважає, що протести у Грузії, є дзеркальним відображенням протестів в Україні у листопаді 2013 року.