Склад адміністрації Трампа: перші новини для України погані

Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп заявив, що не запрошуватиме до своєї нової адміністрації колишнього кандидата в президенти від Республіканської партії Ніккі Гейлі та колишнього держсекретаря та директора Центрального розвідувального управління Майка Помпео. Про це Трамп заявив 9 листопада він на своїй сторінці у соцмережі Truth Social. Обидва політики відомі своєю підтримкою України та неприйняттям російських ультиматумів.

Трамп наголосив, що вдячний обом політикам. Йому, мовляв, дуже сподобалась попередня робота з ними й він дуже її цінує. Також республіканець подякував за їхню службу країні.

“Я не буду запрошувати колишнього посла (Сполучених Штатів в ООН) Ніккі Гейлі або колишнього держсекретаря Майка Помпео приєднатися до адміністрації Трампа, яка зараз формується”, – написав він.

Гейлі у відповідь написала, що пишається своєю роботою з ним і в ООН, а також побажала йому та майбутній адміністрації великих успіхів у просуванні вперед протягом наступних чотирьох років. Помпео поки що ніяк не відреагував.

Гейлі, колишній губернатор Південної Кароліни, яка була послом США в ООН при Трампі, підтримала Трампа на виборах президента, попри те, що різко критикувала його, коли вона балотувалася проти нього на партійних праймеріз. Вона виступала за подальше надання допомоги Україні у війні проти Росії та заявляла про необхідність нагадати американському народу, що російський правитель Володимир Путін – це не та людина, якій можна довіряти.

Видання The Telegraph зазначало, що варіант плану завершення війни в Україні, який обере Трамп, ймовірно, залежатиме від членів його кабінету. Зокрема, державний секретар Трампа під час його першого терміну Майк Помпео, який (вважалося) може очолити Пентагон, критикував адміністрацію президента Джо Байдена за недостатню допомогу Україні. Видання зауважило, що Помпео не підтримав би угоду, яка буде вигідна РФ.

Майк Помпео у своїй колонці на WSJ також пропонував різко збільшити підтримку України й таким чином змусити РФ до закінчення війни. Серед іншого йшлося про реальні санкції проти Росії, створення програми “ленд-лізу” на 500 мільярдів доларів на зброю для України, зняття всіх обмежень на отримання та використання зброї, відродження НАТО та збереження перспективи приєднання України до Альянсу. 

Трамп та війна в Україні

Дональд Трамп неодноразово обіцяв завершити війну в Україні за 24 години. Ці заяви у вересні прокоментував президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю The New Yorker. Український лідер припустив, що кандидат у президенти США Дональд Трамп насправді не знає, як зупинити війну (перемога Трампа показала, що так воно і є – до миру в Україні у нього явно не дійшли руки ні першого дня після обрання, ні наступні). 

Загалом Дональд Трамп ставить під сумнів необхідність допомоги Україні та каже, що основну частину тягаря має нести Європа. Наприклад, у квітні він казав, що Європа повинна збільшити розмір допомоги Україні до американського. А в березні Трамп казав, що не виводитиме США з НАТО, якщо Європа заплатить “свою справедливу частку” витрат на оборону. За його словами, якби не Сполучені Штати, то НАТО нібито не існувало б. Згідно з “планами”, що зливаються в пресу, Трамп теж хоче “розрулювати” ситуацію в Україні теж руками Європи – американських військ у “демілітаризованій зоні” не передбачається, тільки європейські

Наприкінці жовтня Дональд Трамп і його кандидат на пост віцепрезидента Джей Ді Венс оприлюднили свій план щодо завершення війни в Україні. Як  повідомляє Financial Times, вони пропонують заморозити конфлікт, а в цей час триватимуть переговори. При цьому в Трампа визнають, що “остаточної угоди, ймовірно, не буде доти, доки Путін не піде”. Крім того, Україну схилятимуть до відмови від членства в НАТО та переосмислення мінських угод минулих років. В The Economist наголошували, що Трамп не схильний підтримувати членство України у НАТО. Він буде наполягати, щоб наша країна отримала нейтральний статус. 

Журналісти авторитетного видання The Wall Street Journal 7 листопада випустили у світ матеріал, де нібито радники Трампа обговорювали потенційні сценарії його дій щодо припинення війни в Україні. Посилаючись на неназвані та анонімні джерела знову розігрувався сценарій, при якому Трамп зателефонує Зеленському у Путіну і наступить мир. Щоправда, без уточнень та конкретики про те, як це може статися. У WSJ повідомили, що варіантом може стати повна відмова Києва від намірів вступити до НАТО аж на довгих 20 років, а також абсолютне “заморожування” війни. 

Джерело