США пропонують Білорусі угоду, щоб послабити вплив Росії: деталі нового підходу

США запропонували Білорусі угоду, яка може призвести до ослаблення російського впливу на країну. У рамках угоди, Білорусь зобов’язується звільнити значну кількість політичних в’язнів. А в обмін на це Сполучені Штати мають послабити санкції щодо білоруських банків та експорту калію.

Згідно з інформацією, наданою виданням The New York Times, нещодавно, 12 лютого, у Мінську відбулася важлива зустріч між правителем Білорусі Олександром Лукашенком та високопосадовими американськими чиновниками, зокрема заступником помічника держсекретаря США Крістофером В. Смітом. Це була перша така зустріч за останні п’ять років, що відкриває шлях до потенційного відновлення дипломатичних відносин між США і Білоруссю, яка є одним з найближчих союзників Росії.

Крістофер Сміт назвав звільнення трьох політв’язнів великим досягненням і позитивним результатом, що відповідає програмі “Мир через силу”, започаткованій Дональдом Трампом. Сміт також повідомив, що наступним кроком може стати великомасштабна угода, яка включатиме не тільки звільнення політв’язнів, але й зниження санкцій, що покладаються на білоруську економіку.

Дипломати підкреслюють, що основною метою США є забезпечення свободи для більшої кількості політичних ув’язнених, водночас прагнучи зменшити залежність Білорусі від Росії. Цей процес пов’язаний із стратегічною метою США – обмежити вплив Кремля на своїх сусідів.

Ще одна важлива складова угоди – це послаблення санкцій щодо білоруського калію, основного інгредієнта для виробництва добрив. Оскільки Білорусь є великим експортером калію, зняття санкцій могло б значно поліпшити економічну ситуацію в країні, водночас надаючи Росії менше можливостей для впливу.

Пьотр Кравчик, колишній голова Служби зовнішньої розвідки Польщі, який працював з першою адміністрацією Трампа над послабленням контролю Росії над Білоруссю, сказав, що Білорусь є “частиною ширшого американського підходу до Росії”. За його словами, Сполучені Штати “протистоять Росії в Україні, в Африці, в нафтогазовому секторі та в кількох інших стратегічних сферах”.

“Переговори з Білоруссю створюють додаткові важелі для США, щоб сигналізувати Росії, що вони повинні бути більш уважними до американських аргументів”, – сказав Кравчик.

Вибори в Білорусі: що відомо

26 січня 2025 року в Білорусі відбулись президентські “вибори”. У ЦВК Білорусі стверджували, що за виборами нібито спостерігали 486 іноземних спостерігачів із 52 країн світу та 44 361 національний спостерігач.

Речниця ЄС з закордонних справ Анітта Хіппер заявляла, що вибори в Білорусі є “абсолютно недемократичними”, не можуть бути визнані реальними, оскільки вже заздалегідь відомий результат. Політик також додала, що ЄС продовжує підтримувати білоруський народ та чинити тиск на режим Лукашенка.

Джерело