Переможець президентських виборів у США Дональд Трамп призначив на посаду держсекретаря Марка Рубіо, а радником з нацбезпеки Майка Волтца. Ці політики належать до яструбиного крила партії, що добре для України. Вони є більш схильними до підтримки України, ніж класичні трампісти.
Про це пише “Європейська правда” за посиланням на низку американських медіа та власні джерела у США. Повідомляється, що на посаду глави Держдепартаменту, тобто зовнішньополітичного відомства США, буде номінований сенатор від Флориди Марко Рубіо, віцеголова комітету з питань розвідки, який також є старшим членом комітету з питань міжнародних відносин.
“Він (Рубіо – ред.) відновить американське лідерство у світі”, – заявив сенатор від Флориди Рік Скотт.
Майбутнього держсекретаря США наступного року має затвердити Конгрес. Водночас “Європейська правда” акцентує, що з огляду на зроблений вибір та на те, що у Трампа буде контроль в обох платах – це кадрове рішення не зустріне проблем.
Рубіо голосував за пакет допомоги Україні 2024 року та наполягав на важливості її підтримки та навіть публічно критикував однопартійців за сумнів у потребі допомагати Україні. Останнім часом він дещо змінив риторику щодо шляхів завершення війни, але лишається у більш прихильному до України таборі республіканців.
Зокрема, Рубіо закликав закінчити війну в Україні, оскільки вона “зайшла в глухий кут”. Як пише New York Times, Марко Рубіо буде відстоювати ідею Трампа про “тиск” на Україну для врегулювання війни з Росією. Також він за те, щоб не брати Україну в НАТО.
“Попри те, що в минулому Рубіо висловлювався про Росію у жорстких тонах, він, ймовірно, підтримає очікувані плани Трампа щодо тиску на Україну з метою знайти спосіб дійти згоди з Росією і залишитися поза НАТО”, – йдеться у статті видання.
Радником з питань нацбезпеки має стати конгресмен Майк Волтц. Він, як і Рубіо, відомий своїми яструбиними зовнішньополітичними поглядами, чим суттєво відрізняється від публічної позиції обраного президента. Волтц – син кубинських емігрантів, що побудував свій імідж на підтримці повалення авторитарних урядів по світу.
Волтц має досвід роботи в Пентагоні радником, а також працював у секторі оборони керівником одного з підрядників Міноборони. У Палаті представників він займається темою протистояння Китаю та зменшення залежності від китайських ресурсів і вважається одним із найбільш жорстких його критиків у Республіканській партії.
Він виступає за подальшу підтримку України. Але з наголосом на контролі за витратами коштів американських платників податків.
Також Волтц влітку 2022 року у складі групи конгресменів відвідував Україну та закликав Байдена направити Києву більше військової допомоги. Але вже у вересні 2023 року виступив проти подальшого фінансування України, якщо США й надалі нестимуть основні витрати, поки такі європейські країни, як Німеччина, платять набагато менше.
“Військова допомога США має залежати від європейського розподілу тягаря та рівної європейської допомоги у майбутньому”, – заявляв Волтц.
Також він критикував Байдена за відсутність конкретних цілей щодо України та закликав спершу вирішити внутрішні питання США, такі як наплив мігрантів. Агентство Reuters називає Волтца прихильником ідеї, що у США мають посилювати свою армію у контексті протистояння з Китаєм. У жовтні він заявив, що через становище у Тихому океані необхідно переглянути цілі США в Україні.
“Чи в інтересах це (продовження допомоги Україні – ред.) Америки, чи збираємось ми вкладати час, кошти та ресурси, які нам зараз так потрібні у Тихому океані?” – спитав Волтц.
Плани Трампа щодо війни в Україні
Дональд Трамп вже поділився планами на свій перший тиждень роботи на посаді президента США. Серед ключових питань, які він збирається розв’язати ще в перший день, присутня ціль – посадити Київ та Москву за стіл переговорів.
У Росії вже встигли заявити, що країна-терористка не візьме до уваги ті пропозиції Дональда Трампа щодо України, в яких буде закладена ідея поразки РФ. Заступник глави МЗС РФ Сергій Рябков каже, що інші ідеї можуть бути розглянуті. За його словами, російська сторона “готова вислухати” Трампа, при цьому простого вирішення цієї проблеми бути не може.
Видання The Economist писало, що прийдешні три місяці стануть для України справжнім випробуванням на стійкість. Росіяни будь-що прагнутимуть посилити свої переговорні позиції до того, як новообраний президент США Дональд Трамп офіційно вступить на посаду 20 січня 2025 року, а це означає, що ворог готуватиме жахливі речі. Окупанти можуть атакувати та навіть знищити українську енергосистему, або ж спробувати фізично ліквідувати керівництво України. Ситуація погіршується й тим, що росіяни мають значні успіхи на фронті – ворог захопив найбільшу кількість українських земель за всю війну.