Трамп та Нетаньяху погодили план припинення війни у ​​секторі Газа – ЗМІ

Президент США Дональд Трамп і прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху могли домовитися про план вирішення ситуації на Близькому Сході, який передбачає, зокрема, швидке завершення конфлікту з ХАМАС. План складається з п’яти основних пунктів.

Про це повідомляє Israel Hayom. Як зазначається, після американських атак на ядерні об’єкти в Ірані, Трамп і Нетаньяху провели телефонну розмову.

Зазначається, що в розмові брали участь також держсекретар США Марко Рубіо та міністр зі стратегічних питань Ізраїлю Рон Дермер. Під час цієї зустрічі політики погодили подальший план дій, що складається з п’яти ключових пунктів.

Припинення військових дій в Газі

Перший пункт передбачає завершення бойових дій у Секторі Газа протягом двох тижнів. Умовою для цього є передача управління анклавом чотирьом арабським країнам, зокрема Єгипту та Об’єднаним Арабським Еміратам. Крім того, члени керівництва ХАМАС будуть депортовані до треті країни, а заручники звільнені.

Можливість міграції для жителів Сектора Газа

Лідери Ізраїлю та США домовилися, що декілька країн приймуть жителів Сектора Газа, які бажають виїхати.

Розширення Угод Авраама

Відповідно до плану, Угоди Авраама мають бути розширені на Сирію та Саудівську Аравію. Арабські і мусульманські країни визнають Ізраїль і встановлять з ним офіційні дипломатичні відносини.

Відомо, що Ізраїль вже уклав угоди з Об’єднаними Арабськими Еміратами, Бахрейном, Суданом і Марокко, що фактично дозволило цим країнам встановити дипломатичні зв’язки.

Врегулювання конфлікту з палестинцями

Ізраїль готовий до майбутнього врегулювання конфлікту з палестинцями в рамках концепції “двох держав”, але за умови проведення реформ у Палестинській автономії.

Позиція США

З власного боку, США зобов’язуються визнати певний суверенітет Ізраїлю над територіями Іудеї та Самарії (Західний берег річки Йордан). Більше деталей наразі не розкривається.

Ситуація в Секторі Гази

Інформатор повідомляв, що уряд Ізраїлю затвердив плани на будівництво 22 нових поселень на палестинських землях, зокрема на окупованому Західному березі Йордану. Це найбільше розширення території країни за останні десятиліття.

Згідно з міжнародним правом та резолюцією Ради Безпеки ООН №2334, ізраїльські поселення на окупованих палестинських територіях вважаються незаконними. Міжнародний суд ООН у 2024 році підтвердив цю незаконність і закликав Ізраїль припинити окупацію та вивести поселенців.

Нагадаємо, з 19 січня 2025 року між Ізраїлем і палестинським угрупуванням ХАМАС набуває чинності угода про припинення вогню та обмін заручниками. У планах на перший етап – зупинка бойових дій та кілька раундів обміну заручниками.

Проте в ніч на вівторок, 18 березня, Армія оборони Ізраїлю відновила військові операції на території Сектора Гази, вразивши об’єкти ХАМАС через їхню відмову продовжити обмін заручниками. Повідомлялося про численні жертви.

Ізраїльський уряд на початку травня затвердив довгостроковий план військового просування в Секторі Гази, метою якого є встановлення повного контролю над територією та ліквідація ХАМАС. Про це повідомив мовник Kan, посилаючись на урядового представника Зеєва Елкіна.

Водночас прем’єр-міністр Беньямін Нетаньяху оголосив, що Ізраїль готовий завершити війну в Секторі Газа, зазначивши, що для цього є певні умови, які необхідно виконати для припинення бойових дій.