Це перший випадок у Німеччині: Мерц не став канцлером від коаліції, що його висунула

Лідера блоку ХДС/ХСС Фрідріха Мерца не обрали новим канцлером Німеччини. Йому не вистачило голосів у першому голосуванні Бундестагу, яке відбулося у вівторок, 6 травня. Це перший такий випадок в країні, парламентські групи зараз обговорюють, як діяти далі, засідання на паузі.

Про це пише німецьке видання Tagesschau. Так, в першому турі голосування Фрідріх Мерц набрав 310 голосів “за”, при необхідних 316 голосах. Проти проголосували 307 депутатів, ще троє – утримались. У засіданні Бундестагу почалась перерва. Сесію переривають, щоб політичні групи могли обговорити наступні кроки.

Примітно, що коаліція Мерца (ХДС/ХСС/СДПН) номінально має 328 голосів у Бундестазі. Втім він отримав лише 310, що на 18 менше, ніж можна було б очікувати, і, що найважливіше, на шість менше більшості, необхідної для затвердження його наступним канцлером.

Що буде далі

Згідно з правилами, оприлюдненими на сайті Бундестагу, щоб бути обраним, кандидат у канцлери повинен отримати голоси абсолютної більшості членів Бундестагу. Тобто половини членів + щонайменше один додатковий голос. Це іноді називають “канцлерською більшістю”.

Якщо кандидат не отримує абсолютної більшості голосів у першому турі голосування, то проводиться другий тур. Для цього Бундестаг має 14 днів, щоб обрати іншого кандидата на посаду канцлера.

Якщо ж другий тур також не дає результатів, виборчий процес переходить у третій етап. У третьому турі голосування буде достатньо більшості голосів присутніх членів парламенту.

Якщо у третьому турі кандидат отримає абсолютну більшість, президент Німеччини має його призначити. Якщо ж лише відносну – президент може або призначити його, або розпустити Бундестаг і оголосити нові вибори. Видання Diw Welt уточнює, що зараз перед депутатами Бундестагу є дві опції:

  • Усі фракції мають погодитись на скорочену процедуру підготовки до другого раунду виборів канцлера – тоді вони можуть відбутися і сьогодні, 6 травня.
  • Якщо такої згоди не буде, тоді нова спроба призначити канцлера може відбутися не раніше, ніж у п’ятницю, 9 травня.

Представники блоку Мерца ХДС/ХСС кажуть, що їхня фракція присутня у повному складі та одноголосно підтримує канцлера. У такому разі причина провалу голосування – в позиції іншої фракції коаліції – Соціал-демократичної. Проте голосування є таємним, тому не можна встановити, як насправді проголосував кожен із депутатів.

Як повідомляє видання, найбільша опозиційна фракція “Альтернатива для Німеччини” підтримала скорочення терміну підготовки до повторного голосування за канцлера. Це означає, що воно може відбутися сьогодні чи завтра.

Однак, за інформацією джерел BILD у парламентській групі ХДС/ХСС сьогодні другого туру голосування не буде. Це означає, що 6 травня Мерц точно не зможе стати канцлером. Кілька німецьких ЗМІ зараз припускають, що сьогодні другу туру не буде саме тому, що Мерц та його команда хвилюються щодо ризику чергової поразки.

Це перший такий випадок в країні

Як зазначають місцеві ЗМІ, такого ще ніколи не траплялося в історії федеративної Німеччини. Diw Welt пише, що це перший такий випадок: ніколи раніше призначений канцлер не зазнав невдачі у Бундестазі після федеральних виборів та успішних коаліційних переговорів. Усі канцлери завжди обиралися у першому турі голосування.

Зміна уряду в Німеччині

Нагадаємо, після розпаду світлофорної коаліції у Німеччині пройшли дострокові вибори до Бундестагу. Так, 23 лютого на парламентських виборах переміг блок Християнсько-демократичного і Християнсько-соціального союзів (ХДС/ХСС), який очолює Фрідріх Мерц.

Протягом тижнів Мерц вів перемовини щодо формування коаліції, яку в підсумку сформував з Соціал-демократичною партією. 5 травня Spiegel писало, що консервативний блок Християнсько-демократичного і Християнсько-соціального союзів (ХДС/ХСС) та лідери СДПН офіційно підписали коаліційну угоду.

Також ввечері 5 травня у Берліні відбулась урочиста церемонія проводів Олафа Шольца, який залишив посаду канцлера ФРН. Він під час своєї прощальної промови побажав Фрідріху Мерцу “багато успіху, удачі та щасливої руки” у виконанні всіх його завдань та у викликах, які попереду. Очікувалося, що кандидатуру Мерца підтримають на голосуванні 6 травня й що він одразу стане новим канцлером.

Фрідріх Мерц раніше визначив ключові пріоритети своєї зовнішньої політики. Він висловив підтримку євроатлантичній інтеграції України, проте наголосив, що вступ до ЄС і НАТО можливий лише після завершення війни з РФ.

Також він закликав країни Європи працювати над створенням власної системи оборони, підкресливши, що США вже не гарантують європейцям безпеку в тому обсязі, що раніше. У цьому контексті Мерц вважає за необхідне налагодити співпрацю з Великою Британією та Францією в ядерному стримуванні.

Щодо питання озброєння України, Мерц виступає за передачу ракет Taurus, однак хоче попередньо провести консультації з Лондоном і Парижем – без участі Вашингтона.

Джерело