Прем’єр-міністр Дональд Туск відвідав завершену ділянку фортифікаційних споруд на кордоні з РФ в рамках проєкту “Східний щит”. Він підкреслив, що укріплення будуватимуть також на кордонах із Білоруссю та Україною. За його словами, проєкт стане найбільшим в історії Європи з 1945 року.
Туск підкреслив, що завдяки “Східному щиту” мешканці прикордонних регіонів почуватимуться безпечніше. Водночас він наголосив, що примусового виселення людей у межах проєкту не буде, повідомляє Polskie Radio.
“Це не величезні споруди, але це кілометри інженерних конструкцій. Частина з них прихована і непомітна для ока. Весь “Східний щит” стане безпрецедентним проєктом, найбільшим в Європі з часів Другої світової війни. Це значна інвестиція в мир”, – заявив прем’єр-міністр.
Туск пояснив, що посилення охорони кордонів ускладнить доступ для тих, хто має недобрі наміри. Туск також запевнив, що країни Балтійського регіону координуватимуть свої зусилля з Польщею, щоб забезпечити ефективність цієї інфраструктури не лише на польській території, але й на всій довжині східного кордону з Росією та Білоруссю.
“Все, що ми робимо тут, а також плануємо реалізувати на кордонах із Білоруссю та Україною, спрямоване на стримування і відлякування можливого агресора. Ми витратимо мільярди злотих, і вже зараз отримуємо підтримку з боку європейських країн, які уважно стежать за цим проєктом і готові допомагати”, – наголосив глава уряду.
Що таке “Східний щит”?
Проєкт передбачає будівництво укріплень на кордонах Польщі з Росією, Білоруссю та Україною, доповнюючи ініціативу “Балтійської лінії оборони”, яку реалізують Естонія, Латвія та Литва. Як заявив міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш, “Східний щит” є наймасштабнішою операцією зі зміцнення східного кордону Польщі та східного флангу НАТО за останні десятиліття.
За інформацією RMF24, уряд Польщі виділив на реалізацію цієї програми 10 млрд злотих (приблизно 2,6 млрд доларів). Проєкт включає зведення укріплень і дамб уздовж східного кордону, що охоплює понад 700 км.
Оборонні споруди на кордоні з РФ
Попередній прем’єр-міністр Польщі, Матеуш Моравєцький, почав будувати фортифікаційні споруди й натягувати сітки на кордоні з Калінінградською областю РФ ще минулого року. Він пояснював, що ці дії спрямовані на зміцнення державного кордону країни з РФ. Крім того, у містечку Бартошиці збільшили контингент польського війська.
Щодо кордону з Білоруссю, то тут чергують постійно 10 тисяч військових, адже нелегальні емігранти влаштовують постійні провокації та спроби проникнути незаконно на територію Польщі. Лише минулого місяця Польща зафіксувала майже 700 спроб мігрантів потрапити з території Білорусі до ЄС. Країна разом із Литвою навіть заявляла, що має намір закрити кордон із Білоруссю, але далі погроз не дійшло.