У столиці Грузії тривають масштабні протести. Після силового розгону люди знову вийшли під стіни парламенту республіки у Тбілісі. Вони виступають проти рішення правлячої партії “Грузинська мрія” відмовитися від переговорів щодо вступу до ЄС. Поліція знову почала розгін мітингувальників, застосують силу та водомети, проте й натовп відповідає їм кидаючи каміння та пляшки.
Події висвітлюють грузинські Telegram-канали та ЗМІ, зокрема й Tbilisi Life. За їх інформацією на вулиці Тбілісі вийшли тисячі мешканців. Вони перекрили проспект Руставелі та знову почали зводити барикади, які поліція була знесла. Спочатку акція проходила мирно, але потім почались зіткнення з представниками МВС та спецназу, яких підтягнули до будівлі парламенту.
У Міністерстві внутрішніх справ Грузії заявили, що поліція почала застосовувати силу у відповідь на образи з боку мітингувальників. Також скаржаться на те, що люди ламають вуличне обладнання, ліхтарі, б’ють вітрини магазинів, підпалюють автівки та електричні кабелі. Тому правоохоронці вимушені були відповісти, щоб стримати протести.
Спецназівці застосовують проти протестувальників димові шашки, сльозогінний газ та водомети. Також б’ють людей кийками, намагаючись відтіснити від будівлі парламенту. Під час розгону вони побили журналістку телекомпанії Pirveli Маріам Гапріндашвілі. Її доправили до лікарні без свідомості.
Попри натиск силовиків мітингувальники навіть не збираються розходитись. Вони укріплюють барикади на проспекті Руставелі і вулиці Бесіки, палять багаття й ще скинули з офісу проросійської партії “Грузинська мрія” прапори. Ще побили вікна у ній. Чутно звуки вибухів. Це протестувальники запускають феєрверки та петарди.
Зазначається, що десятки мітингувальників затримано поліцією. Їх доправили до відділків та склали протоколи про хуліганство та непокору поліції. Також відкрили справи за кримінальними статтями про псування майна та напад на поліцейських. Точна кількість затриманих та постраждалих серед мітингувальників невідома.
Що відомо про протести у Грузії
Протести в Грузії розпочалися після оголошення прем’єр-міністра країни Іраклія Кобахідзе про відмову від вступу до ЄС до кінця 2028 року. Також він заявляв про намір повернути Абхазію та Південну Осетію до складу країни. В цьому, на його думку, і полягає грузинська мрія.
При цьому президентка Грузії Саломе Зурабішвілі попереджала про загрозу для європейського майбутнього Грузії та наголошувала на важливості майбутніх парламентських виборів. Вона закликала громадян не впадати у безнадійність та залишатися міцними на тлі останніх подій. Натомість прем’єр-міністр Іраклій Кобахідзе у своїй промові на день незалежності Грузії називав президентку Саломе Зурабішвілі “зрадницею”.
Як відповідь на заяву Кобахідзе тисячі людей вийшли на мітинги. У ніч на 29 листопада грузинська поліція затримала десятки людей, під час розгону протесту постраждали протестувальники, журналісти та силовики. Ексочільник МЗС України Дмитро Кулеба вважає, що протести, які тривають у Грузії, є дзеркальним відображенням протестів в Україні у листопаді 2013 року.
Нагадаємо що у жовтні саміт Європейської Ради оголосив про призупинення вступу Грузії до Євросоюзу. У якості причин називали зміну політичного курсу країни, який тепер йде у розріз з європейським. Щоб знову відновити шлях до ЄС владі Грузії треба провести реформи, які відповідатимуть принципам європейської інтеграції.