Сполучені Штати Америки почали поступово знімати обмеження, запроваджені проти Туреччини через закупівлю нею російських зенітно-ракетних комплексів С-400. Президент Реджеп Таїп Ердоган заявив, що процес пом’якшення санкцій уже розпочато. Він вказав на позитивні сигнали з боку Вашингтона.
Про це повідомляє видання Hurriyet. Нагадаємо, що у 2020 році Вашингтон ввів санкції проти Управління оборонної промисловості Туреччини саме через угоду з Москвою щодо С-400. Водночас США пропонували Анкарі альтернативи, зокрема інші системи протиповітряної оборони.
“Можна чітко говорити про поступову деескалацію в межах CAATSA”, – сказав Ердоган, маючи на увазі закон Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act, ухвалений у США у 2017 році. Цей документ передбачає обмеження для країн, що співпрацюють із Росією, Іраном або Північною Кореєю в оборонній чи енергетичній сфері.
Ердоган зазначив, що питання обговорювалося як з президентом Дональдом Трампом, так і з новопризначеним американським послом у Туреччині Томом Барраком. На його думку, тепер обидві сторони мають шанс швидше подолати бар’єри, накладені законом CAATSA.
“Ми очікуємо, що союзницькі відносини між Туреччиною і США, обидві з яких є ключовими членами НАТО, не повинні обмежуватись санкціями. Рішення про пом’якшення – це крок у правильному напрямку. Ми прагнемо повного зняття перешкод, які заважають стратегічному партнерству”, – наголосив турецький лідер.
Він також згадав, що саме з адміністрацією Трампа вдалося досягти “відкритого й чесного діалогу”, який, за його словами, дає надію на подальшу конструктивну взаємодію.
“У нас із США – спільні інтереси: від безпеки й оборони до економіки та глобальних викликів. Поглиблення нашої співпраці базуватиметься на взаємній повазі. Партнерство між Анкарою і Вашингтоном залишається ключовим для стабільності в регіоні й у світі”, – заявив Ердоган.
Нові санкції проти Росії: чи правда, що США готують 500% мита для союзників Кремля
Паралельно з пом’якшенням санкцій проти Туреччини США готують удар по економіці РФ. Американський сенатор-республіканець Ліндсі Грем закликав Конгрес запровадити жорсткі санкції проти Москви, а також ввести 500% мита на імпорт нафти, газу та урану з Росії – для всіх країн, які продовжують купувати ці ресурси. За словами Грема, Кремль “грає в цинічну геополітичну гру”, і подальші поступки лише зміцнюють позиції Путіна. Він наголосив, що вже має понад 70 співавторів законопроєкту, який може завдати потужного удару по російській економіці.
Його підтримав і сенатор Річард Блюменталь, який заявив, що Москва намагатиметься заблокувати будь-які перемовини про припинення вогню. Водночас, вважає політик, тільки жорстка економічна ізоляція може змусити Кремль піти на поступки. Окрім цього, ідею запровадження надвисоких мит також підтримав глава Офісу президента України Андрій Єрмак, наголосивши, що такий крок дозволить зменшити доходи РФ і пришвидшити кінець агресії.