ЄС готує нові санкції проти тіньового флоту РФ: Німеччина б’є на сполох через загрози у Балтійському морі

Німеччина виступила з ініціативою посилити санкційний тиск на так званий “тіньовий флот” РФ, який Москва активно використовує для обходу міжнародних санкцій і можливих диверсій у Балтійському морі. За словами німецького міністра, РФ загрожує всім країнам в регіоні Балтійського моря. Про це повідомив міністр закордонних справ Німеччини Йоганн Вадефуль (ХДС).

За словами німецького політика, останні події – зокрема пошкодження підводних кабелів, порушення зв’язку та поява підозрілих суден у регіоні – свідчать про зростання загроз з боку Росії. Як пише видання Zeit, є ознаки чергового загострення ситуації.

“Ми спостерігаємо тривожну ескалацію. Росія дедалі частіше ставить під загрозу безпеку всіх країн Балтійського регіону”, – заявив Вадефуль.

За словами Вадефуля, тіньовий флот є ризиком для безпеки. Тому ЄС “безпосередньо запровадить подальші санкції” проти цих кораблів.

“Це також допоможе Україні, тому що тіньовий флот щодня перевозить нафту, яку Росія продає в обхід санкцій”, – наголосив політик.

17-й пакет санкцій проти РФ

Євросоюз у відповідь на дії РФ готується запровадити черговий, 17-й пакет санкцій, який передбачає прямі заходи проти суден, що входять до складу тіньового флоту РФ. Ці заходи включають патрулювання, юридичні інструменти для затримання суден і нові обмеження на експортно-імпортні операції.

Так званий “тіньовий флот” складається переважно з танкерів і вантажних суден, які працюють поза межами міжнародного контролю. Вони часто змінюють прапори, вимикають транспондери і діють у “сірій зоні”, аби уникнути виявлення і продовжити торгівлю нафтою попри санкції. За даними латвійського МЗС, саме через Балтійське море транспортується до 84% російського експорту сирої нафти – що становить значну частку доходів бюджету РФ.

Крім фінансових порушень, ці судна підозрюють і в диверсіях – зокрема пошкодженнях підводних кабелів та елементів критичної інфраструктури на дні моря. У цьому контексті нові санкції ЄС передбачають не лише економічні обмеження, а й застосування законодавства, що дозволяє конфісковувати судна за загрозу довкіллю чи безпеці – навіть до того, як буде завдано шкоди.

Очікується, що рішення щодо 17-го пакета санкцій буде остаточно ухвалено на нараді міністрів закордонних справ ЄС 20 травня. У новий список санкцій також можуть потрапити компанії з Китаю, які, за інформацією Брюсселя, допомагають Росії обходити обмеження.

Джерело