Китай нещодавно продемонстрував ще один винищувач нового покоління. Машина отримала у західної аудиторії позначення J-36. Вона відрізняється від продемонстрованого напередодні бойового літака JH-XX меншими розмірами. Втім, попри різницю у конструкції та розмірах, схоже, обидва літаки, які вже приписали до шостого покоління, матимуть однакові авіоніку та озброєння.
Про це пише видання The War Zone. Зазначається, що розробниками літаків виступають дві найбільші авіабудівні корпорації Китаю – Chengdu (CAC) і Shenyang (SAC).
Chengdu JH-XX – це винищувач-бомбардувальник. Він масивний, з ромбоподібним крилом та безхвостовою конструкцією корпусу. Силова установка нового літака тридвигунна, що є відходом від традиційного для світового авіабудування дводвигунного агрегату. Також у нього є елементи “стелсу”.
На відміну від нього, новий Shenyang J-36 – більш компактна платформа з традиційними двома двигунами. Його конструкція характерна для швидкісних винищувачів-перехоплювачів, при цьому він також має елементи “стелс”. Як і попередній екземпляр, корпус у нього безхвостовий. Це вимагає складної системи керування польотом – так званої fly-by-wire, яка компенсує істотне зниження маневреності літака.
Експерти зазначають, що обидва літаки будуть мати передові активні радари та систему управління з використанням штучного інтелекту. Озброєння розміщується у вбудованих відсіках, щоб мінімізувати радіолокаційний перетин. JH-XX має посилене двоколісне шасі для того, щоб витримувати значне навантаження під час посадки – оскільки літак може нести важкі бомби та ракети, та й взагалі важчий за J-36, де встановлене стандартне триколісне шасі.
Демонстрація обох новітніх літаків, зазначають деякі західні видання, викликає занепокоєння, оскільки Пекін явно демонструє амбіції на досягнення технологічної переваги.
— OedoSoldier (@OedoSoldier) December 26, 2024
Напруга довкола Тайваню зростає
Впродовж останніх місяців були певні ознаки того, що Китай готується до ескалації в Індо-Тихоокеанському регіоні. Він провів дводенні військово-морські навчання довкола острова, коли відбувалася інавгурація президента Лай Цінде, якого Пекін вважає сепаратистом. МЗС Китаю виступило із заявою, що в тих, хто спробує “відірвати” острів “потече кров і буде пробито голову”.
На азійському безпековому саміті “Діалоги Шангрі-Ла” китайський міністр оборони Дун Цзюнь заявляв, що КНР готова силою зупинити відокремлення Тайваню. А спроби Китаю зірвати Глобальний саміт миру також могли свідчити про те, що китайські комуністи не зацікавлені в стабілізації міжнародної ситуації.
Є також розвіддані, що Китай уже міг надати Росії летальну зброю. Воєнні експерти США вважають, що Пекін у своїх планах експансії розраховує використати флот та ресурси РФ.