Жест Навроцького на дебатах викликав хвилю підозр: кандидат пояснює свою поведінку

Кандидат у президенти Польщі Кароль Навроцький опинився в центрі скандалу після незвичної поведінки під час телевізійних дебатів із суперником Рафалом Тшасковським. У розпал дискусії політик раптово прикрив обличчя однією рукою. Водночас іншою рукою – щось поклав до рота.

Цей рух викликав бурхливу реакцію у соціальних мережах, де користувачі почали висувати припущення про можливе вживання наркотиків. Сам Навроцький пояснив, що просто використав нікотиновий пакетик.

“Я просто взяв жуйку, нікотинову жуйку”, – зазначив він у коментарі після ефіру, а коли залишав студію, відмовився надалі обговорювати ситуацію.

Telegram oembed: https://t.me/informator_live/4068

Пізніше його позицію уточнив керівник виборчого штабу Павел Шефернакер. За його словами, мова йде про снюс – тютюновий виріб, який не курять, а закладають за губу.

“Навроцький називає це жуйкою, але насправді це снюс. І тим, хто висуває неадекватні припущення, ми пропонуємо разом пройти відкритий медичний тест”, – заявив Шефернакер.

Снюс – популярний у Швеції бездимний тютюновий продукт, який в ЄС заборонено продавати майже всюди, окрім Швеції. Утім, у Польщі закон дозволяє продаж нікотинових пакетиків без тютюну – саме їх і використав кандидат. Однак попри пояснення, хвиля коментарів у соцмережах не вщухає, і Навроцькому досі доводиться виправдовуватися.

“Оскільки я став об’єктом загальної уваги, суспільство має право знати. Так, я використовую нікотинові пакетики, і не бачу в цьому нічого дивного”, – підкреслив він.

Ба більше, політик публічно закликав свого опонента Рафала Тшасковського також пройти тест на наркотики.

Виборча кампанія та антиукраїнська риторика

Попри скандал, Навроцький зберігає підтримку частини виборців – перед другим туром президентських виборів опитування показують, що він має невелику перевагу над Тшасковським. Згідно з даними агентства Opinia24, участь у голосуванні 1 червня планують узяти 80% поляків.

Позиція Навроцького стосовно України вже давно викликає суперечки. Директор Інституту національної пам’яті, він постійно акцентує на історичних конфліктах, зокрема, Волинській трагедії. Політик вважає, що польсько-українські відносини мають базуватися на вирішенні цих питань, перш ніж говорити про тісне співробітництво.

Мало того, в обмін на підтримку лідера ультраправої “Конфедерації” Славоміра Менцена у другому турі, Навроцький підписав декларацію, в якій публічно зобов’язався заблокувати євроатлантичну інтеграцію України, зокрема вступ до НАТО. Його опонент, чинний мер Варшави Рафал Тшасковський, навпаки, чітко артикулює підтримку Києва. Він неодноразово заявляв, що місце України – в Євросоюзі та НАТО, і що це також відповідає інтересам безпеки Польщі.

У першому турі, який відбувся 18 травня, Тшасковський отримав 31,36% голосів, а Навроцький – 29,54%. Долю президентства вирішить другий тур, і скандали, подібні до цього, можуть суттєво вплинути на настрої виборців.

 

Джерело