Служба безпеки України виявила низку підприємств у Харківській, Чернівецькій та Одеській областях, які під час повномасштабного вторгнення обійшли міжнародні санкції та постачали до Росії мікрочипи та електронні компоненти. Деталі були необхідні для виробництва ракет та безпілотників, якими потім Росія обстрілювала Україну. Поставки йшли до стратегічних підприємств Росії, зокрема, до компаній, що належать до військово-промислового комплексу агресора, таких як АТ “СпецТехМаш”.
Ці компанії є частиною великої міжнародної корпорації, заснованої в РФ, яка виробляє мікрочипи та електронні плати для балістичних та крилатих ракет, зокрема таких, як “Х-101”, “Калібр” та “Іскандер-К”. Ці компоненти також використовуються для систем наведення дронів-камікадзе, реактивних установок “Торнадо-Г” та бортових навігаційних систем вертольотів Ка-52.
За інформацією слідства, зловмисники організували постачання електронних компонентів до Росії через обхід санкцій. Вони купували продукцію в Україні та інших країнах, доставляли її до компанії на Близькому Сході, що перебуває під міжнародними санкціями, а потім відправляли її до РФ.
Ці поставки йшли до стратегічних підприємств Росії, зокрема, до компаній, що належать до військово-промислового комплексу агресора, таких як АТ «СпецТехМаш».
Протягом літа 2022 року було переправлено до Росії понад 1,5 тисячі найменувань мікроелектроніки на суму понад 600 тисяч доларів США. Використання українських мікрочипів і плат у російських ракетах і дронах підтверджено експертними висновками на основі уламків знищених ракет та дронів.
Під час обшуків у керівників компанії виявлено докази їхньої співпраці з російським урядом. Одного з учасників схеми затримано, у нього також виявлено російський паспорт. Йому повідомлено про підозру у пособництві державі-агресору (ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 Кримінального кодексу України), що передбачає до 12 років тюрми з конфіскацією майна.
Слідчі дії тривають, і незабаром будуть висунуті підозри іншим учасникам злочинної схеми. Розслідування проводиться за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора.
Як РФ отримує компоненти для своєї зброї
Росія отримує компоненти для своїх БПЛА навіть від партнерів України. Станом на серпень 2023 року усього у дронах Shahed-136/131, “Ланцет” і “Орлан-10” експерти знайшли 174 іноземні компоненти.
При цьому росіяни на фронті масово використовують алюмінієві дрони. Вони є примітивними, але небезпечними для ЗСУ. У безпілотниках з алюмінієвими рамами використовуються ті ж самі китайські компоненти, які популярні й серед українських виробників.
Нагадаємо, що у Росії також виготовляють розхвалені пропагандою нові БПЛА “Гербера” зі звичайнісінького пінопласту. У дрона є й інші недоліки. Наприклад, ударна версія “Гербери” під час наведення на ціль використовує телевізійний канал з доволі посередньою камерою. Зокрема наведення на термінальній ділянці здійснюється оператором вручну, як FPV-дроном, пише видання Defense Express.