Нові маршрути Києвом: у столиці встановили дві інсталяції з глибоким змістом – де їх шукати

У Києві днями відкрили дві символічні інсталяції, присвячені столиці, її силі та незламності. Перша називається “Ключ Києва” і складається з сотень ключів до квартир і будинків – її встановили просто біля Золотих воріт. А другу, під назвою “I’m fine”, розмістили на Контрактовій площі: вона символізує стійкість зв’язківців.

Про встановлення “Ключа Києва”, незвичної інсталяції у формі ключа, зробленої з менших, звичайних ключів від помешкань біля Золотих воріт, днями розповіли у Департаменті охорони культурної спадщини КМДА. Там зазначили, що самі ворота стали “справжньою брамою доступу” для киян – їх відкрили вперше за багато років, і всі охочі могли пройти крізь браму, відчувши зв’язок з історією тисячолітнього міста.

“Цей проєкт – не лише про історію, а й про майбутнє. Золоті ворота – це місце, де минуле зустрічається із сучасністю. Захід також звернув увагу на виклики безбар’єрності”, – зазначив департамент у дописі.

Іншу інсталяцію, створену з обладнання пристроїв телекомунікацій, що зазнали пошкоджень унаслідок російської агресії проти України, встановили на Контрактовій площі. Довжина конструкції склала 7 метрів, а висотою вона в людський зріст. Повідомляється також, що літери “I’m Fine” (“Я в порядку” – англ.) зібрані з частин базових станцій і мережевого обладнання, пошкодженого внаслідок російських атак і окупації. Тут – і прострілені антени й щогли, і перебиті дроти та розірвані вибухами мікросхеми.

Як кажуть автори інсталяції, вона – про назламність і міць зв’язківців, що відновлювали сполучення навіть там, де воно, здається, було безнадійно втраченим. Також літери є символом “надії та нових можливостей”, що виникають у найскладніші часи. Над проєктом працювали український художник Олексій Сай та продюсер, засновник медіаплатформи Ukrainian Witness Віталій Дейнега.

Сама ж інсталяція є продовженням однойменного проєкту, що був презентований 2024 року на фестивалі Burning Man у США. Тоді подібну конструкцію виконали з прострілених дорожніх знаків та інших поверхонь, що були пошкоджені внаслідок російської агресії.

Пам’ятники Олександрові Довженку та київській перепічці

Нагадаємо, нещодавно у Києві вже з’явилося декілька нових пам’ятників. Так, біля входу до кіностудії імені Олександра Довженка з’явився незвичний пам’ятник, присвячений видатному українському режисеру. Подія була присвячена 130-річчю від дня народження Довженка і символічно відбулась у День українського кіно. Скульптурна композиція “Мотор” уособлює творчий процес двох геніїв – Довженка та відеооператора Демуцького під час роботи над фільмом “Земля”. На думку мистецтвознавців, між ними була рідкісна професійна гармонія.

Ще одна міні-скульптура з’явилася у Києві на вулиці Богдана Хмельницького, 3 на фасаді будівлі, де продається найвідоміший столичний стріт-фуд під назвою “київська перепічка”. Її відкрили в рамках проєкту “Шукай”. Пам’ятник перепічці став 45-м у культурно-історичному проєкті, що розповідає історію Києва через мініскульптури.

Джерело