Найпалкіші дискусії у Києві щодо усунення об’єктів, пов’язаних з Росією та радянським минулим, точилися стосовно пам’ятника Михайлу Булгакову. Але міжвідомчій робочій групі, що вирішувала питання з усунення об’єкта з публічного простору, вдалося знайти елегантне рішення. Його запропонувала донька скульптора, який зробив пам’ятник для Києва.
Про це повідомила заступниця міського голови Києва, депутатка Київради Ганна Старостенко в ефірі програми КиївВГОЛОС на радіо KyivFM. Так, за словами посадовиці, саме питання Булгакова, та існування пам’ятника письменнику на Андріївському узвозі викликало чи не найзапекліші протистояння у міській владі. До того ж виявилося, що в пам’ятника немає балансоутримувача: за ним приглядали співробітники музею Булгакова, що розташований поряд, але вони не можуть брати цей об’єкт на баланс.
“Зараз він фактично усунений з публічного простору тим, що він обкладений мішками з піском. Але рано чи пізно питання ще постане. І тут ми відчули (конфлікт – ред.): одні просили принципово його прибрати, бо він був російським імперіалістом, інші – навпаки казали: треба його залишити, бо він так звеличував наше місто, і писав про нього, перекладений 20 мовами. Точилася дуже палка дискусія. І вона йде дотепер”, – розповіла Ганна Старостенко.
Вирішення гострої суперечки прийшло неочікувано. За словами заступниці Кличка, на минуле засідання міжвідомчої робочої групи у п’ятницю, 13 грудня, завітала донька скульптора Миколи Рапая, що створив пам’ятник, але, на жаль, помер ще до початку вторгнення РФ до України. Вона й запропонувала елегантне вирішення, зручне для усіх сторін.
“Для її родини цей пам’ятник велика цінність, і вона готова забрати його з вулиці, аби не пошкодили вандали, перенести з публічного простору десь до себе. Її звернення було розглянуто позитивно на робочій групі”, – зазначила Ганна Старостенко.
Втім, посадовиця нагадала, що до імплементації рішення ще має пройти чимало бюрократичних процедур. Спочатку його мають розглянути на профільній депутатській комісії. Там має бути прийнята рекомендація до винесення у сесійну залу Київради, і за демонтаж пам’ятника згодом має проголосувати більшість депутатів – рішення ухвалюватимуть 61 голосом. Але цей приклад Старостенко назвала “нормальним врегулюванням ситуації”.
Визначили ідеологічно неспіввідносним: як у Київраді остаточно визначали долю пам’ятника
Нагадаємо, 14 грудня 2024-го Інформатор написав, що у Києві визначили ще 6 об’єктів, що пов’язані з історією та культурою Росії та СРСР, які будуть демонтовані найближчим часом. Йдеться про низку пам’ятників та пам’ятних знаків, найвідомішими з яких є фігура Булгакова з Андріївського узвозу та знак “Київ – місто-герой”, що на в’їзді до столиці. Приберуть також пам’ятний камінь на честь 100-ліття Леніна, який невідомо, як дожив до 2024 року.
Також ми повідомляли, що напередодні робоча група Київради з питань декомунізації таки визначилася: пам’ятник Михайлові Булгакову приберуть з Андріївського узвозу. Крім цього, вирішено питання про демонтаж ще двох пам’ятників – поетесі Анні Ахматовій та композиторові, засновнику класичної російської музики Михайлові Глінці з Міського саду.