Ціна на яйця у київських магазинах за кілька тижнів зросла більше, ніж наполовину. Замість 40-45 грн за десяток на початку жовтня нині “стартегічний продукт” коштує вже до 75, а подекуди й 80 грн. Втім, Інформатор завітав на ринок і до торговельних мереж міста, і розшукав найдешевші яйця у місті.
За жовтень 2024 року вартість яєць у магазинах зросла на 60%. У якості причин фахівці називають підвищення цін на корми та енергоносії. Так, за словами виконавчого директора асоціації Союзу птахівників України Сергія Карпенко, з початку року комбікорми зросли у ціні: фуражна пшениця – на 70%, кукурудза – на 80%, соняшниковий шрот – на 60%, пише NV Бізнес.
Крім того, вдвічі зросла вартість електроенергії для промисловості, також збільшились витрати на зарплати і додаткові – на альтернативні джерела енергозабезпечення. Все це має за підсумок чималі ціни на кінцеву продукцію птахоферм: яйця коштують у магазинах та торговельних мережах вже по 70, і навіть 80, гривень за десяток.
Інформатор вирішив розшукати найдешевші курячі яйця у Києві. З цією метою ми завітали до кількох торговельних мереж: так, у Auchan (Інтернет-магазин, ціни ідентичні тим, що у фізичних магазинах мережі) десяток яєць коштує 59 грн. У Форі найдешевші яйця коштують 58,9 грн – хоч у випадку з яйцями маркетинговий хід зі “знижкою” на 10 копійок виглядає не надто виправданим.
У магазинах АТБ десяток яєць коштує від 59,9 грн за яйця “з лотка” і до 72,9 за десяток, запакований у власний лоток. Найдорожчі тут – від ТМ “Ясенсвіт”, коштують аж 73,9 грн. Втім, тут ціни цілком середні з усіх мереж, а розмір яєць не такий і маленький (у попередніх двох мережах товар зовсім непоказний).
На ярмарку продають фермерські “домашні” яйця. Ціна залежить від розміру та кольору: найдешевші, коричневі, коштують 65 грн/десяток (усі продають без лотків і складають до пакета). Яйця середнього розміру коштують 70-75 грн, а найдорожчі, добірні білі велетні, – продають по 80 грн за десяток.
А от у супермаркеті “Новус” нам вдалося знайти найдешевші, станом на 6 листопада, яйця у Києві. Десяток коштує лише 57,9 грн. Так, це порівняно невеликі за розміром, ще й “вроздріб” (разом коричневі та білі). Але ціна надто спокуслива – на кілька гривень, або й на кількадесят у випадку з фермерськими, дешевші за аналогічний продукт.
У Києві зростають ціни на огірки: з чим це пов’язано
Нагадаємо, лише наприкінці жовтня Інформатор розповідав про те, що ціни на огірки у Києві почали зростати так само стрімко, як і на бензин. Так, кіло “найсумнішого овоча” стало коштувати, як два-три кіло помідорів, та вдвічі дорожче за болгарський перець. Уся причина в посушливому та спекотному літі: соковиті овочі просто не встигали визріти без додаткового поливу, забезпечити який ладен далеко не кожен фермер.
Також ми писали, що з початку 2024 року у Києві провели вже понад 2 тисячі продовольчих ярмарків, а за один місяць торговельні майданчики з фермерською продукцією відвідують близько 500 тисяч киян. Відтак, головна функція ярмарків – соціальна: ті, хто вирощують продукцію, можуть продавати її без посередників. А невдовзі в столиці з’явиться і електронна платформа з модулем, де можна буде побачити детальну інформацію про кожного з продавців.