Депутати Київради, які мають заощадження у криптовалюті Bitcoin, виграли від перемоги Дональда Трампа. Один з них, близький до Віталія Кличка та важливий у екосистемі Київради депутат Дмитро Білоцерковець, отримав внаслідок зростання “битка” чималий прибуток у декілька мільйонів. Інформатор зазирнув до віртуальних гаманців депутатів, аби довідатись, скільки кожному з них принесли останні політичні події у США.
Як ми рахували
Кожен з депутатів Київради, так само, як і будь-якої місцевої ради в країні, має декларувати статки. Разом з сумами, наявними у готівці, показують також розміри активів у валюті, рахунки у банках, та обсяги криптовалюти, зосередженої на рахунках. І так виявилося, що дехто з депутатів “зірвав куш” на зростанні Bitcoin, що сталося від серпня, коли “биток” за добу впав одразу на 15% (нижче за 50 тисяч доларів за 1 BTC), по першу декаду листопада, коли Bitcoin оновив рекорди після виборів у США.
Арифметика підрахунків досить проста. 30 жовтня Bitcoin торгувався рівно по 72 тис доларів, а вже у першій декаді листопада оновив історичний максимум, піднявшись вище 77 тисяч. Відтак, кожному власнику “битка” перемога Дональда Трампа принесла трохи більше ніж 5 тисяч доларів на 1 BTC. Ми взяли цю суму за константу, а далі – справа техніки: зазираємо до декларацій обранців та встановлюємо, на скільки кожен з них збагатився за останній тиждень.
Щасливчик та нездара
Отже, найбільший зиск від зростання Bitcoin отримав депутат Київради Дмитро Білоцерковець. Він є власником чималого обсягу криптовалюти – у 2013 році (в лютому, березні та липні) він отримав три транші у Bitcoin, загальною сумою на 128 тисяч гривень – адже декларується саме гривнева ціна “битка” на момент набуття активу. Та якщо перерахувати Bitcoin депутата, порахувавши номінальну вартість станом на 2013 рік, вийде, що Білоцерковець володіє загалом 398 Bitcoin.
Зважаючи, що саме стільки є на рахунках Дмитра станом на 2023 рік (судячи з поданої у 2024-му декларації), нескладно вирахувати, що лише за один тиждень депутат Київради від УДАРу збагатився майже на 1 млн 990 тис доларів. Це – у випадку, звісно, якщо в нього не було інших надходжень у Bitcoin, та якщо він не вирішив позбутися частини цінного активу.
Схоже, що саме так – позбутись Bitcoin – вирішив свого часу Олександр Плужник, обраний до Київради від Опозиційної платформи – За життя (зараз є членом “Платформи за життя та мир”, об’єднання депутатів, що вийшли з забороненої в Україні партії). Зараз він, буквально, “спіймав облизня”: справа в тому, що до 2021 року Плужник володів активом у 10 BTC – так, у декларації, поданій за 2020 рік депутат вказав наявність “битка”, набутого ним ще у квітні 2014-го.
Але вже у наступній декларації, поданій 2023 року, Плужник вказав “втрату доступу до електронного обліку” – себто припинив власне право власності на Bitcoin. Це сталося ще 1 жовтня 2021-го, за декілька місяців до початку повномасштабного вторгнення. Але якби Плужник зберіг актив – став би багатшим на 50 тисяч доларів.
Жила та утікач
А от чи продав свої “битки” депутат Київради від Європейської Солідарності Георгій Ясинський, невідомо. Ще за 2020 рік він задекларував актив у 2 BTC (у декларації вказано без конкретики – “криптоактив”, і вартість – 423 тис грн, втім, точний час набуття невідомий, відтак, можна лише зробити припущення, що йдеться саме про Bitcoin а не, скажімо, про Dodgecoin).
Але вже наступного, 2021 року, криптовалюти загадковим чином зникли з декларації Георгія Ясинського. Немає ані згадки про продаж (як у Плужника), ані про інші правочини. Відтак, можна припустити, що депутат вирішив “забути” про актив – тим більше, що перевірити його наявність антикорупційні органи якщо й можуть, то лише після спеціальних дозволів. Якщо причиною, за якої депутат припинив декларувати Bitcoin, є саме “забудькуватість”, то лише за тиждень Ясинський збагатився на 10 тисяч доларів.
Ще одним власником чималої суми у біткоїнах є екс-депутат Київради від “Слуги народу”, що утік за кордон від переслідування через свою незаконну діяльність, Владислав Трубіцин. В лютому 2022-го, якраз перед початком повномасштабного вторгнення, йому оголосили про підозру у отриманні неправомірної вигоди за перемогу у тендерах на встановлення “купав” у Києві. Депутата тоді зловили буквально “на гарячому”, але вже за кілька днів він виїхав з країни, нібито, на лікування – і досі згадок про його місцезнаходження немає.
Але ще перед тим, як накивати п’ятами, Трубіцин задекларував чималий актив у Bitcoin: одразу 48 BTC станом на 2019 рік. Цінний актив він набув ще 2017 року, коли той коштував біля 25 тис грн, а станом на жовтень 2024 року “битки” Трубіцина коштували загалом 3,45 млн доларів. А от за “виборчий” тиждень у США депутат-утікач заробив майже чверть мільйони доларів – якщо точніше, то 240 тисяч.
А от депутатка Ганна Свириденко з фракції “Батьківщина” декларує криптоактив свого чоловіка за 2023 рік під назвою “Zcash”. Родина володіє 6,22 ZEC з 2022 року, коли актив коштував 6,3 тис грн. Станом на 10 листопада актив коштує вже 11,7 тис грн, і за тиждень Zcash родини додав у ціні у трохи менше, ніж 100 доларів – приблизно 3 тис грн.
Крінжовий проєкт постанови про мову та перепис сміливців у Київраді
Нагадаємо, днями Інформатор розповідав про депутатів Київради, хто не чекав на повістки від ТЦК, і на самому початку 2022 року пішов до лав ТрО чи одразу до ЗСУ. Серед усіх політсил, чиї представники взяли до рук зброю, найбільший відсоток має фракція Голосу, а загалом проходять службу 23% депутатів Київської міської ради.
Також ми писали про “найкрінжовіший” проєкт постанови, поданий до Київради депутатом Леонідом Ємцем від партії “ЄС”. Ця політсила відома своїм гаслом “Армія. Мова. Віра” від 2019 року, і, продовжуючи партійну лінію, Ємець подав проєкт постанови про розвиток української мови, як державної. Втім, депутат не справився з простою задачею: прискіпливі журналісти Інформатора розшукали у тексті пояснювальної записки орфографічні помилки.