Київ планує великий розпродаж комунального майна. Йдеться про нежитлові приміщення на перших поверхах будинків, закинуті склади та виробничі приміщення, цілі комплекси будівель. “Фішка” – в їхньому розташуванні: від Бесарабської площі до вул. Антоновича, у історичних 120-річних будинках на Подолі, поряд з аеропортом “Київ”, інших максимально “цікавих” локаціях. Загалом у переліку 92 об’єкти. Питання, навіщо виставляти золоті квадрати на продаж сьогодні, у розпал повномасштабної війни, – риторичне. Адже нерухомість зараз коштує на два порядки менше, аніж у мирні часи.
“Золоті” квадрати
Проєкт рішення про затвердження переліку об’єктів малої приватизації внесла 4 листопада до Київради Постійна комісія з питань власності та регуляторної комісії. Документ базується на Законі “Про приватизацію державного і комунального майна”, аргумент про малу приватизацію ґрунтується на необхідності проведення малої приватизації (а також на тому, що подібні переліки встановлюють щороку рішеннями міськради).
До речі, до попередніх переліків, від 2020-го, 21-го, 23 років цим рішенням вносяться зміни, наприклад, з аналогічного рішення чотирирічної давнини прибирають два об’єкти: по вул. Басейній, 9 (“дивиться” фасадом на Арена-Сіті у середмісті) та Пилипа Орлика, 22/2 (двір-у-двір з Центральною поліклінікою Управління МВС України на Печерську). У першому будинку місто пошкодувало продавати відносно невеличке за метражем приміщення у 68,1 кв.м, а в другому випадку цілий офіс площею у 310,3 “квадрати”: рішення цілком раціональне, якщо врахувати, що розташування нерухомості – “центріше немає куди”.
Цікава деталь у проєкті рішення: якщо виникне розбіжність між площею, зазначеною, власне, у цьому проєкті, та фактичною (чи прописаною в техдокументації), то вірним буде вважатися не прийнятий Київрадою документ, а саме технічні цифри “на місцях”. Чи може це означати, що під рішення від самого початку закладають “міну” у вигляді невірних цифр, а насправді ж площа будівель, чи окремих приміщень, буде набагато більшою – знову ж, питання риторичне. Якщо це так, і перевірки покажуть подібне зловживання з боку міських чиновників – оборудка “потягне” на звання найцинічнішої за каденцію міського голови.
Інституція нестабільних думок
Отже, до переліку: у ньому 92 позиції, а нерухомість є в усіх районах столиці. Та увагу на себе звертає той факт, що у центральних, і найдорожчих відповідно, районах нерухомості запланували продати найбільше: мова про Печерськ, Шевченківський, Подільський райони. З “найцентральніших” об’єктів цього року – два маленьких приміщення в сусідніх будинках на Бесарабській площі, 7 та 9/1. Конкретики у проєкті немає, проте з загальної площі (21,7 і 15,8 кв.м відповідно) можна зробити висновок, що йдеться про магазини на першому поверсі.
Заплановано на продаж приміщення площею у 46,9 “квадратів” на Лютеранській, 4. Це 5-поверхова “сталінка” 1935 року побудови, що нині є офісним центром: там зареєстровані десятки компаній, з найцікавіших – “Київська єврейська месіанська громада” та ГО “Інституція нестабільних думок”. Ще ближче до урядового кварталу розташований лише один лот з цілого переліку: за адресою вул. Лютеранська, 21А/12, просто в сусідньому будинку з Офісом президента та через прохід від “Дому плачучої вдови”, заплановано на продаж 78,1 кв.м нерухомості. Зазначимо, що квадратні метри тут просто безцінні – і за мирного часу коштувала б мільйони доларів.
З інших цікавих об’єктів на Печерську – цілих два приміщення у 221,7 та 138,3 кв.м на продаж у Фортечному тупику, 6/8. Це 5-поверхове житло – звичайна “хрущовка” – у “святому трикутнику” між ст.м “Печерська”, “Звіринецька” та “Палац Україна”. Але поряд з нею розташований елітний ЖК Greenville на Печерську, і в цілому локація робить цю нерухомість надзвичайно цінною: ідея зробити з приміщень ресторан чи шоурум принесе власнику мільйонні статки.
Поряд, на Іоанна Павла ІІ, 22 продають офіс чи магазин площею 57,2 кв.м. А на вул. Антоновича 20 (там, де вулицю ще прикрашає зелений бульвар посеред проїжджої частини) у царському будинку продадуть “нежитлові приміщення” площею аж у 66 “квадратів”: йдеться про приміщення салону тайського масажу чи банку, розташовані на першому поверсі.
Ще низку приміщень планують продати у сталінці висотою у 9 поверхів, що на Кловському узвозі, 14/24. Тут на продаж виставлять одразу чотири приміщення, найбільше з яких 119,4 “квадрати”. Можна припустити, що таким чином чиновники вирішили “розбити” одне велике приміщення – якщо так, його площа перевищує 350 кв.м, що є величеньким офісним приміщенням.
Від футбольного поля до гаража
Найбільшим за площею, у половину стандартного футбольного поля, є приміщення на просп. Павла Тичини, 6 у Дніпровському районі (2712,1 кв.м) Це масив Березняки на лівобережжі, у двох кроках від озера Тельбін. Судячи з карти, йдеться про житлову 19-поверхівку 1982 року побудови. Але, найімовірніше, мова все ж про адресу “Павла Тичини, 6А” – це чимала будівля поряд, в радянські роки контора, де містилися десятки різних установ, зараз – напівпорожня і занедбана прямокутна споруда на декілька поверхів.
Також величенькі приміщення планують продати по вул. Інженера Бородіна, 5А. Дивно, але тут також розташований житловий будинок поблизу ДВРЗ – втім, продають два приміщення одразу на 642,4 та 60,5 кв.м, і найімовірніше, що мова про комунальні установи на перших поверхах.
А от по вул. Кирилівській, 57 продаватимуть одразу чотири чималі приміщення загальною площею у 784,5 “квадрати”. Прикметно, що саме за цією адресою 5 років тому КП “Інформатика” КМДА замовляло створення “Ситуаційного центру протидії загрозам у Києві”. Невідомо, чи було створено цей центр (принаймні, новин відтоді про нього було небагато), зате, судячи зі світлин, це дійсно комунальний об’єкт – за парканом скупчена техніка, є мінімум чотири величенькі будівлі.
Ще два приміщення на продаж – у історичному 124-річному будинку по Нижньому Валу, 39. Йдеться про приміщення на 101 та на 86,5 квадратні метри: на першому поверсі споруди (до речі, маленької за розміром і лише триповерхової) є магазин та крамниця – відтак, найімовірніше, мова саме про них.
Декілька цікавих об’єктів розташовані поблизу аеропорту “Київ” (куди, як відомо, в Кличка тягнуть новеньку трасу). Так, на просп. Повітряних сил, 81 будуть продавати будівлю старого виробничого цеху площею 374,9 кв.м – зважаючи на близькість аеропорту, з неї може вийти чудовий ресторан. А трохи далі по цьому ж проспекту, у буд. 92, продається одним лотом “будівля “Архів” площею 133,6 квадратів. Вона розташована просто поряд з зоною митного оформлення вантажів аеропорту і, в теорії, може стати чудовим готелем поряд з міжнародним гейтом.
Завершити огляд елітної нерухомості на продаж від Кличка хочеться на позитивній ноті. Гаражі в самому середмісті в комунальній власності дійсно є. Їх аж чотири, і вони розташовані буквально за 50 метрів від Золотих воріт, у дворі старовинного царського будинку по вул. Прорізній, 23. Загальна площа чотирьох гаражів – 63,2 “квадрати”, і, якщо їх позбутися, можна (в теорії, звісно) обладнати на дорогоцінній землі споруду ресторану, чи й відвести її під житлову забудову. Києву не звикати до афер із земельним фондом.
Київміськбуд повертатиме місту “подарунок” від Київради впродовж 256 років
Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що ПрАТ “ХК “Київміськбуд”, якому виділили 2,56 млрд грн, зможе повернути ці кошти Києву за 256 років. І це – якщо врахувати темпи сплати дивідендів ПрАТ “ХК “Київміськбуд” київській громаді за попереднє десятиліття. Відтак, відповіді на питання, чи стане вливання коштів ефективним інструментом для запуску роботи Київміськбуду, – поки немає.
Також ми розповідали, що Київрада звертатиметься до Кабінету міністрів з проханням терміново збільшити граничні величини електричної потужності для споживачів електроенергії. Підстава – розташування у Києві центральних органів влади, державних та міжнародних установ та організацій, які неможливо відімкнути від живлення. Також у столиці міститься чимало іншої критичної інфраструктури, зокрема, метро, виробництва тощо.