У Києві під арешт у справі Костянтина Жеваго потрапила історична нерухомість. Йдеться про закинуту будівлю готелю Військово-Микільського монастиря у середмісті, просто поряд з готелем “Салют” у Печерському районі. Арешт наклали у кримінальному провадженні через ймовірну спробу зберегти контроль над майном колишнього власника шляхом “підозрілих фінансових операцій”.
Про арешт колишнього готелю Військово-Микільського монастиря повідомляється в ухвалі слідчого судді Голосіївського суду Києва, яку додали до судового реєстру. Арешт наклали у кримінальному провадженні про легалізацію майна, що пов’язане з можливою спробою зберегти контроль над майновим комплексом через підозрілі фінансові операції. Готель, ймовірно, належить компанії ЗВ Ріелті, що може мати зв’язок з підсанкційним та розшукуваним Україною бізнесменом Костянтином Жеваго: в грудні 2017-го компанія викупила його у Фонду гарантування вкладів під час продажу активів банку-банкрута ПАТ “Дельта банк”.
Відтоді будинок ще раз виставляли на аукціон – цього разу вже через борги самої ЗВ Ріелті перед ПАТ “Росава”. Втім, тоді переможець торгів так і не викупив будівлю, а наступна за чергою компанія виявилася підозрілою – Дрежфінмоніторингу повідомили, що у березні 2025-го вона здійснила підозрілий переказ коштів на 291,9 млн грн з призначенням “кошти на придбання на СЕТАМ”. Виявилося, що ця компанія – ТОВ “Тіквел Компані” – мала зв’язок з підсанкційними особами. Про кого саме йдеться, не повідомляється, відтак, можна припустити, що мова про самого Костянтина Жеваго.
Власне, після того, як будівлю спробувала викупити підозріла компанія, БЕБ і прокуратура й вирішили просити суд про арешт будівлі готеля. Нині її заарештовано, готель не можна відчуджувати та ним користуватись. Ухвалу при цьому ще можна оскаржити у апеляційній інстанції.
Зауважимо, що будинок готелю Військово-Микільського монастиря, що на вул. Івана Мазепи, 11 у Києві був зведений у 1910-ті роки єпархіальним архітектором Євгеном Єрмаковим для церкви Великого Миколи. Під час Першої світової війни у будинку розташовувалося військове училище, під час гетьманату Скоропадського – військове міністерство. Втім, останні роки він стоїть закинутим, а всередині вже немає перекриттів (попри це, дах поки тримається).
З 2008 року готель перебуває на державному обліку як пам’ятка архітектури та містобудування місцевого значення. Прикметно, що просто поруч з ним розташований готель “Салют”, який нещодавно відсудив Нацбанк в того-таки підсанкційного українського олігарха, Костянтина Жеваго.
Які ще будинки у Києві арештовував суд, і чи це їм допомогло зберегтися
Нагадаємо, Інформатор писав про те, що, попри накладений арешт на садибу Зеленських у центрі Києва, робітники почали розбирати її залишки. До самої будівлі підігнали вантажівку, а працювали над демонтажем будівельники з сусіднього будмайданчику. Громадські активісти закликали киян не допустити остаточного руйнування споруди.
Також ми писали, що суд наклав арешт на садибу купця Дмитрієва, що розташована на Подолі у Києві. Спірну нерухомість вже давно намагалися повернути у власність міської громади Києва. Сама вона є об’єктом культурної спадщини української столиці – але потребує реконструкції.