Міська влада у Києві відмовилася проводити експертизу діяльності підприємств, що проводять “фермерські” продовольчі ярмарки. Ці підприємства вже не раз потрапляли у поле зору громадськості: не знали, яку долю прибутків перерахували в бюджет столиці, і, зрештою, одне з підприємств – КП “Київська спадщина” – було “злите” іншим, КП “Світоч”. Втім, така “реформа”, ймовірно, не надто допомогла забезпечити дієвий контроль міста над величезним обсягом тіньового “кешу”.
Про відмову Департаменту промисловості КМДА провести експертизу діяльності підприємств (як КП “Світоч”, так і КП “Київська спадщина”), що опікуються проведенням фермерських ярмарків у Києві, повідомив очільник Громадської ради при КМДА Геннадій Кривошея. Він зазначив, що ще у січні рада відправила пропозицію до міської влади про проведення експертизи по ярмарках із залученням відповідних експертів.
“Нещодавно ми отримали відповідь-“відписку” від Департаменту промисловості КМДА, яка дала нам чітко зрозуміти, що лізти в питання діяльності КП – не наші повноваження. Явно бояться, і явно розуміють що ми можемо щось нарити?” – зазначив Кривошея у дописі на Facebook.
Зауважимо, що після скандалів, пов’язаних з попереднім підприємством, КП “Київська спадщина”, у середині грудня 2024 року було прийняте рішення про його “злиття” з аналогічним КП “Світоч”, що має схожі функції. Нині саме друге підприємство є єдиним, що уповноважене проводити ярмарки у Києві. Але, за даними Кривошеї, попри таку “реформу” досі не запрацював “Модуль” – програмне забезпечення, що дозволяє відслідковувати й фіксувати кількість учасників ярмарків, фінанси, які ті сплачують за право торгувати у Києві, кількість пільгових місць на кожному з ярмарків тощо.
“Окремо хочу звернути увагу: чому КП “Київська спадщина”, яку відсторонили від проведення ярмарків цього року, продовжує “проїдати” мільйони гривень, які є у них на рахунках? Київрада має прийняти терміново рішення про долю цього КП”, – додав очільник Громадської ради при КМДА.
Кривошея звернувся до очільника профільної, “підприємницької”, комісії Київради, Вагана Товмасяна, провести спільне засідання з самою Громадською радою та заступником міського голови, Валентином Мондриївським. На ньому, каже активіст, слід заслухати Департамент з питань підприємництва і керівника КП “Світоч”.
Як попереднього директора звільнили за прострацію, а замість нього призначили спецслужбовця
Нагадаємо, великий скандал навколо КП “Київська спадщина” почався у жовтні 2024-го, коли під час засідання тимчасової контрольної комісії Київради з питань перевірки видатків бюджету Києва директор КП зізнався, що просто не знає, скільки коштів надійшло до міського бюджету від діяльності його підприємства. Сама “спадщина” перебуває на госпрозрахунку, тобто на самоокупності та самофінансуванні, та й заробило чимало – питання лише в тому, куди йдуть ці гроші.
А вже у листопаді 2024-го Віталій Кличко призначив “спадщині” нового керівника. Звільнення колишнього директора місяць тому, 11 жовтня, ініціював профільний Департамент КМДА саме через негативний розголос. А новим в.о. директора “Київської спадщини” Кличко призначив Віталія Дерпака. Згідно з інформацією на його офіційному сайті, новий керівник має військову та економічну освіту, служив у ГУР і є Головою правління Вишгородської районної організації політичної партії “Сила і Честь”.