У Києві під загрозою знесення може опинитись ще одна історична й давно відома киянам будівля, розташована просто у середмісті, біля урядового кварталу. Йдеться про двоповерхову садибу на вул. Липській, 15, де до 2018 року працював відомий у столиці ресторан “Липський”. Ріелторська агенція, що продає будівлю, не приховує: споруда вже приречена на знесення, а у власників навіть є проєкт будівництва на місці садиби чималого готеля чи апартаментів.
Через дорогу від Інституту нацпам’яті
Оголошення про продаж історичного будинку було днями виставлено на профільних майданчиках з нерухомості Києва. Продає його агенція елітної нерухомості The Capital – вона й дала досить небагатослівний синопсис стану будівлі та її призначення.
“Пропонується на продаж окрема будівля, колишній ресторан “Липський”, без ремонту, Печерський район, центр”, – зазначено у оголошенні.
Двоповерхова споруда має площу у 1200 “квадратів”, всередині – декілька залів. Поряд з нею розташований Київський академічний театр юного глядача і Центральний госпіталь СБУ, а фасад виходить на пам’ятник Пилипу Орлику та будинок, у якому розташований Український інститут національної пам’яті. Більша частина будинку, втім, розташована у дворі, крім того, там же є невеличкий паркінг.
Сама споруда збудована у стилі модерн. Її фасад прикрашений фальш-колонами, має геометричні візерунки над портиком, а ще з “ресторанних” часів вкритий болотяно-зеленою фарбою. Крім того, має величенькі вікна у головному залі колишнього “Липського” ресторану. Ймовірно, будівля потребує ремонту – принаймні очищення фасаду від фарбування, що дещо спотворює геометричні форми споруди.
Будівля приречена – продають “під знесення”
Важливо: ріелтори прямо пишуть у оголошенні, що будівля призначена “під знесення”. І зазначають, що її нинішній власник навіть розробив проєкт будівництва на ділянці “будівлі готельного типу”. За увесь комплекс власник хоче отримати 3,5 млн доларів – навіть як для центру міста, нині досить чимала сума.
Насправді, скандал з приводу будівлі на Липській, 15 вже колись виникав у Київраді. Ще у листопаді 2018-го про загрозу знищення будинку повідомляв тодішній депутат від “Солідарності” (ще не Європейської) Ярослав Діденко. Питання підняли самі ж місцеві мешканці – вони розповіли, що новий власник хоче звести на місці споруди житлову багатоповерхівку.
І, судячи з оголошення, саме цей проєкт продають разом зі спорудою. На рендерах видно, що замість 2-поверхової невеличкої садиби на Липській височіє вже 7-поверховий “монстр” (у порівнянні з маленькими навколишніми будинками кінця ХІХ сторіччя). І, попри фразу про “реконструкцію нежитлового будинку”, йдеться саме про знесення садиби – бо від неї у новій споруді зі скла та бетону не залишається геть нічого.
Улюблений заклад “регіоналів”
Ресторан “Липський” працював тут з 2002 по 2018 рік, його особливістю був акцент саме на авторські страви. Тут подавали морські гребінці з морквяним хумусом, севіче з білого амура із закарпатськими опеньками, восьминога із товченою квасолею й чатні з груші. Цікаво, що цей ресторан був улюбленим місцем зустрічей та переговорів у “позаминулої” еліти часів Януковича й Партії регіонів (це пояснюється просто – неподалік, на Липській, 10 розташовувалася “штаб-квартира” їхньої партії). Закрили заклад у 2018-му, за словами керівників, “у зв’язку зі зміною власника будівлі”, причому це стало неочікуваною, і навіть “раптовою”, подією.
Цікаво, що за цією адресою досі зареєстровано чимало бізнесів, пов’язаних з ресторанною тематикою. Це ТОВ “Ресторанне партнерство”, “Іл Моліно”, ТОВ “Паста і баста”, і навіть ТОВ “Захади дарагой”. Також тут зареєстроване ТОВ “Мировая карта” – колись мега-популярна мережа закладів ресторанного бізнесу у Києві (“Будда-Бар”, “Sam’s Steak House”, “Марракеш” тощо). З усіх перелічених працюють хіба піцерія Il Molino та Sam’s Steak House.

Щодо історичної цінності будівлі, то її поки немає у жодних реєстрах пам’яток. Втім, вона явно була зведена у стилі модерн, а це означає самий кінець ХІХ, чи початок ХХ століття. Вже тому вона могла б претендувати на “право на захист” – хоча б через поважний вік. Липки почали забудовувати приватними садибами у 30-ті роки ХІХ ст., так, з сусідніх будівель прикметні будинок Бродських (№9) – 1872 року побудови, садиба Уварової (№16) взагалі зведена до 1830-х, ще один, особняк Закса (№4), зведений у 1896-му архітектором Володимиром Ніколаєвим.
Відтак, будівля під №15 по Липській, щонайменше, оточена історичними спорудами – і зведення тут великого комплексу може спотворити історичний вигляд вулиці (чи й цілої місцини навкруги). Вже не кажучи про дуже сумнівні естетичні якості нового проєкту, що нагадує “вилизану” від зайвих деталей одну з радянських висоток на Хрещатику, щоправда, зі скляним стилобатом.
Садибу внесли до Держреєстру пам’яток: чи це допоможе її відновити
Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що Міністерство культури та стратегічних комунікацій внесло садибу Зеленських до Держреєстру нерухомих пам’яток. Це має зобов’язати забудовника відновити споруду, і може бути навіть переконливішим за Меморандум з КМДА. Втім, пам’яткоохоронці закликають до активних дій правоохоронців, адже ефективність будь-яких статусів ніщо без втручання з боку прокуратури.
А напередодні ми розповідали, що, попри накладений і на будівлю, і на земельну ділянку арешт, який забороняє тут будь-які активності, на руїнах садиби працював будівельний кран, що розбирав завали. А старовинну цеглу, кажуть активісти, вивозили величезними вантажівками у невстановленому напрямку.