У Київраді таки пропонують видати Київміськбуду 2,5 мільярди гривень коштом міста

Київрада планує надати імпульс ПрАТ “ХК “Київміськбуд”, збільшивши статутний капітал компанії на понад 2,5 млрд грн. Депутати хочуть провести додаткову емісію акцій “без зменшення існуючого розміру пакету” громади та придбати ці акції. Втім, такі плани влаштовують далеко не всіх у Київраді – в опозиційій “Слузі народу” кажуть, що інвесторів Київміськбуду підтримують, але без чітких планів будівництва кошти, подаровані компанії, конвертуються у нові вілли на березі Франції, а ті, хто чекає на власне житло, знову залишаться ні з чим.

Проєкт рішення щодо стабілізації фінансового стану ПрАТ “ХК “Київміськбуд” опублікували на сайті Київради 30 жовтня. Його ініціатором стала постійна комісія з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестдіяльності. У проєкті рішення йдеться про додаткову емісію акцій та їх придбання громадою столиці на суму 2,560 млрд грн “без зменшення існуючого пакету акцій територіальної громади міста”.

Таке рішення мають прийняти на загальних зборах акціонерів Київміськбуду, після чого емітовані акції має придбати територіальна громада столиці. Цікаво, що у пояснювальній записці в якості чи не головної причини гнітючого фінансового стану компанії зазначені зобов’язання добудувати 17 об’єктів Української державної будівельної корпорації “Укрбуд”, “багато з яких є проблемними та збитковими”.

“Від 2020 року ПрАТ “ХК “Київміськбуд” вживало всіх можливих заходів, спрямованих на вирішення проблемних питань, пошук та залучення фінансових ресурсів для завершення будівництва об’єктів… Однак ПрАТ отримало лише зобов’язання добудувати об’єкти Укрбуду без жодної підтримки”, – написано в документі.

Також з-поміж причин перелічені повномасштабна війна, пандемія коронавірусної хвороби та ліміти обсягу електроенергії, що з’явилися у столиці внаслідок пошкоджень енергетичної інфраструктури країни. Зрештою, у березні 2024-го, вказано в записці, з’явилася Комісія щодо вирішення проблемних питань, до якої увійшли представники інвесторів. Вона, кажуть у Київраді, проаналізувала фінансово-господарський стан Київміськбуду і прийшла до висновків, що компанія потребує додаткової емісії акцій та вливання 2,5 млрд грн.

“Розрахунок необхідної суми… здійснений, як різниця між обсягом необхідного дофінансування компанії при реалізації базового сценарію фінансового прогнозування та компенсації Кабміном України сумарного запланованого збитку у розмірі 2,28 млрд грн., пов’язаного з добудовою проєктів “Укрбуду”, – зазначено в документі.

Втім, додамо, що рішення про надання “поштовху” Київміськбудові у вигляді вливання 2,5 млрд грн підтримують далеко не всі депутати й фракції у Київраді. Опозиційні до чинної міської влади “Слуги народу”, зокрема, висловилися проти такого рішення. Так, сам очільник бюджетної комісії Київради Андрій Вітренко днями написав у соцмережах, що його фракція, хоч і підтримує інвесторів у їхніх очікуваннях, втім, виступає проти механічного наповнення компанії грошима без чітких планів з добудови об’єктів.

“Якщо цих даних не буде надано, є великий ризик, що гроші будуть витрачені не за призначенням, інвестори знову залишаться без квартир, а керівництво “Київміськбуду” — з віллами на березі Франції”, – зазначив Вітренко у дописі.

Спроби порятунку Київміськбуду у 2024 році завершувалися нічим

Нагадаємо, ще у травні 2024-го відбулося засідання комісії Київради з порятунку Київміськбуду, де було вирішено провести випуск нових акцій задля залучення коштів на порятунок забудовника. Тоді йшлося про 2,28 млрд грн., саме ця сума відповідає боргам компанії через недобудови “Укрбуду”. Крім того, вирішили звернутися до уряду про допомогу з виділенням бодай частини цієї суми.

А вже у липні ми писали, що чергова спроба порятунку ХК “Київміськбуд” закінчилася невдачею. Перемовини компанії з банками про залучення кредитів на перезапуск будівництва у столиці закінчились нічим. Фінустанови вказують: в Київміськбуду немає джерел ані для повернення боргу, ані для сплати відсотків, а ще – нема адекватного заставного забезпечення.

Джерело