У Києві викрили й затримали організатора схеми зі зняття з військового обліку з наступним виїздом за кордон. Шахрай пропонував ухилянтові свої “послуги” за рекордну ціну навіть для столиці, де звикли до обігу чималих сум “тіньових” коштів. Сума хабаря у цьому випадку у 2-3 рази перевищує “ринкові” – принаймні, ті, про які розповідають правоохоронці.
Про викриття й затримання ділка, що пропонував “клієнтові” заплатити за зняття з військового обліку й виїхати за кордон, повідомила Київська міська прокуратура. Там уточнили, що про підозру повідомили 34-річному чоловіку, що пропонував своєму “клієнту” оформити документи про фіктивну інвалідність і зняти з військового обліку (ч.3 ст.332 КК України).
“Встановлено, що допомогу в оформленні усіх необхідних документів для проходження медичного огляду та ТЦК чоловік оцінив у 50 000 доларів США. Таким чином знятий з обліку військовозобов’язаний чоловік міг цілком легально виїхати за кордон”, – повідомили у прокуратурі.
Організатора схеми затримали просто під час отримання документів та грошового завдатку від “клієнта”. Йому обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внести заставу у сумі 2 060 760 гривень. Крім того, в ділка виявили гранату та зброю, які відправили на експертизу. Цікаво, що сума, за яку той пропонував “вирішити питання” з виїздом за кордон, у 2-3 рази перевищує такі самі в його “конкурентів”: зазвичай аналогічні послуги в шахраїв коштують від 10 до 20 тисяч доларів.
Зокрема, у січні 2025-го у Києві викрили адвоката, що організував схему з перетину кордону військовозобов’язаними під виглядом водіїв. За “послуги” юрист брав від 5 до 10 тис доларів. А вже у квітні заарештували його колегу, ще одного адвоката, що пропонував послугу зняття з розшуку в ТЦК без адмінвідповідальності, та “працевлаштовував” своїх “клієнтів” на оборонному підприємстві, звісно, фіктивно, надаючи бронювання. За це він просив 15 тис доларів.
Як і наскільки зростали суми хабарів
Нагадаємо, ще у серпні 2022-го Інформатор писав про аналогічні схеми з вивезення з країни призовників киянами. Тоді розмір хабаря, що його платили “клієнти”, складав лише 5500 доларів. Втім, йшлося не про “напівлегальне” оформлення документів про зняття з військового обліку, а про перетин кордону поза визначеними пунктами пропуску.
А от у серпні 2024-го у Києві викрили вже ціле адвокатське бюро, що допомагало отримувати “білі квитки”. Тоді розцінки були вже на порядок вищими: голову бюро затримали при отриманні чергового “траншу” у обсязі 45 тис доларів.