МВС оголосило в розшук відомого активіста-антикорупціонера Олександра Лємєнова за ухилення від мобілізації. У той же час сам Лємєнов стверджує, що мобілізувався самостійно – ймовірно, скориставшись можливістю рекрутингу. Раніше ЗМІ писали, що він тікав від ТЦК через вікно у квартирі свого сусіда – просто в момент, коли до нього завітали службовці Центру комплектації та поліцейські.
Про розшук Олександра Лємєнова свідчить інформація на сайті Міністерства внутрішніх справ. Там зазначено, що він був поданий у розшук Білоцерківським відділом поліції. У даних зазначено, що актикорупційний активіст зник 12 грудня 2024 року, його звинувачують в ухиленні від призову на військову службу (ч.1 ст.336 КК України). Зараз активісту може загрожувати від 3 до 5 років позбавлення волі.
У свою чергу, сам Лємєнов у вівторок, 17 грудня, написав пост у Facebook, з якого випливає, що він вдався до мобілізації через центр рекрутингу, або получив відношення від самостійно обраної військової частини і з ним прийшов до ТЦК. Принаймні, активіст не пояснив, до якого із цих засобів він вдався, але зазначив, що вже є військовослужбовцем.
“Самостійно мобілізувався до лав Збройних Сил. Без сторонньої «допомоги» у вигляді політично вмотивованих переслідувань руками органів кримінальної юстиції. Мною все планувалося зарані. Без поспіху і цілі – зробити документи і підготуватись за один день”, – зазначив Лємєнов у дописі.
Втім, чи це так – велике питання. Поставити під сумнів мобілізацію Лємєнова можна, зважаючи на його попередні заяви про, нібито, “переслідування з метою замести на фронт” його, як активіста, “що критикує владу”. Так, на початку грудня Лємєнов написав, що з 2023 року він, нібито, співпрацював з однією із українських спецслужб, через що не мав бути мобілізований.
“В ТЦК був “закріпленим” офіційно і мене знали коменданти Білої Церкви та області по прізвищу”, – зазначив він у дописі від 6 грудня, повідомивши, що отримав повістку на проходження військово-лікарської повістки, але хворів.
Того ж дня, як стверджував Лємєнов, його “відстежили по білінгу” співробітники поліції, завітали до нього у закладі охорони здоров’я і доставили до Печерського ТЦК. А просто там, зазначив активіст, “зачитали бойову повістку” та відвезли до Білої Церкви на звірку даних до ТЦК. Відтоді активіст не виходив на зв’язок аж до 17 грудня, коли написав про “само-мобілізацію”.
Раніше ж, у січні 2024 року, видання “Закон і бізнес” писало з посиланням на власні джерела у правоохоронних органах про те, що Лємєнов тікав від ТЦК через вікно у квартирі своїх сусідів. Співрозмовник видання повідомив, що сусіди самі “здали” борця з корупцією, коли їх опитували співробітники правоохоронних органів про місцезнаходження Лємєнова.
Зазначимо, що Олександр Лємєнов є активістом і спеціалізується на боротьбі з корупцією. Він працює у організації StateWatch, а раніше був центральним аналітиком проєкту “ЧЕСНО”, також працював у “Реанімаційному пакеті реформ”, і навіть був радником генпрокурора Руслана Рябошапки. Має звання старшого лейтенанту запасу, визнаний придатним до військової служби.
Як Київ опинився у лідерах з мобілізації через механізм рекрутингу і кому треба часто перевіряти поштові скриньки
Нагадаємо, раніше Інформатор писав про те, що у листопаді три регіони України показали найбільший успіх за зверненнями добровольців до центрів рекрутингу для комплектації підрозділів ЗСУ. Йдеться про Дніпропетровщину, Харківщину та Київ. Загалом цифра поки не така велика – але точно більша, ніж було торік, і навіть влітку 2024 року.
Також ми розповідали, що списки для оповіщення киян, що підлягають мобілізації, створюють не у ТЦК та СП, а безпосередньо у Міністерстві оборони. Саме там розробляють алгоритми, за якими до списків вносять ті чи інші категорії військовозобов’язаних. А вже “на місцях” формують самі повістки та слідкують за їхньою доставкою та явкою оповіщених до ТЦК.