У Києві на Подолі несподівано виявили чималий обсяг людських рештків. Вони зберігалися у металевому контейнері на території Державного історико-архітектурного заповідника “Стародавній Київ”. Знахідка спантеличила київську поліцію, яка терміново виїхала на місце – втім, виявилося, оперативники турбувалися даремно: усі, кому належали кістки, загинули вже дуже давно.
Про несподівану знахідку розповіли у поліції Києва. Зауважили, що на відео, де у металевому контейнері видно чималі обсяги людських рештків, натрапили випадково у соцмережах – і на місце одразу виїхали слідчо-оперативні групи районного і головного управлінь поліції, криміналісти та судово-медичний експерт.
“Як з’ясувалося, територія, де було знайдено останки, належить Подільській археологічній експедиції Інституту археології НАН України. Представник інституту повідомив поліцейським, що ці рештки були зібрані археологами впродовж XIX–XX століть на території Подолу та зберігалися в інституті. Наразі ці знахідки втратили наукову цінність, і незабаром планується їх перепоховання”, – розповіли у поліції Києва.

Київські історики зробили більш детальне роз’яснення. У Київському науково-методичному центрі по охороні, реставрації та використанню пам’яток історії, культури і заповідних територій (КНМЦ) та Державному історико-архітектурному заповіднику (ДІАЗ) “Стародавній Київ” пояснили Історичній правді: знайдені кістки є археологічними знахідками з давніх розкопок у столиці.
“Велика кількість людських кістяків, зібраних під час численних археологічних досліджень у Києві залишилася у великому контейнері на подвір’ї. Кількість людських кісток там неймовірна – понад 10 тон. Це переважно людські кістяки із розкопок на схилі гори Щекавиці, де колись було розташоване кладовище. Їх понад тисяча!”, – пояснюють у ДІАЗ “Стародавній Київ”
Будинок на вул. Сковороди, 9Б, біля якого знайшли контейнер із людськими кістками, розташований на території ДІАЗ та перебуває на балансі КНМЦ. Раніше у ньому працювала Подільська археологічна експедиція Інституту археології НАН України, яка функціонувала тут у 1984–2021 роках. Згодом, у зв’язку із закриттям будівлі на реставрацію, Інститут остаточно витіснили з приміщення.
“Археологи втратили доступ до решток, що зберігалися в підвалі. Їх перенесли в металевий контейнер, наданий структурою КМДА. Відтоді всю відповідальність за їх стан та збереження несе Департамент охорони культурної спадщини КМДА”, — пояснили в Інституті археології НАН України.
За словами археологів, рештки вже вивчені, не становлять наукової цінності й мають бути перепоховані. Власне, саме так і прийнято вчиняти з людськими рештками у світовій археологічній практиці. Інститут археології НАН України вже звертався до Мінкульту (адже згідно з законом навіть такі рештки є частиною музейного фонду).
Археологи оглянули дерев’яні залишки стародавнього Києва під Поштовою площею
Нагадаємо, нещодавно Інформатор писав про те, що археологи оглянули стан об’єктів пам’яток, що нині залишились під сподом Поштової площі у Києві. Кажуть: за понад 10 років з моменту відкриття їхній стан є задовільним, втім, відібрали зразки, аби перевірити, наскільки деградує дерев’яний матеріал. На основі висновків розроблять рекомендації для музейників про те, як краще консервувати об’єкти для їхнього збереження.
Також ми розповідали, що поліція Києва передала до Національного музею історії України ті самі рідкісні артефакти IV–V століття, що їх вилучили з “чорного” ринку. Це сталося після публікацій Інформатора – ми не раз зазначали, що “чорні копачі” та археологи-любителі досить вільно почувають себе, продаючи на сайті-аукціоні Violity скіфське золото. Але наприкінці січня 2025-го столичні правоохоронці вилучили в продавців декілька рідкісних артефактів IV-V століття.